Çin, Dünyanın En Büyük Elektrikli Araç Üreticisi Olmayı Hedefliyor

By Kenan Gökdemir Posted in: Haber
Çin, Dünyanın En Büyük Elektrikli Araç Üreticisi Olmayı Hedefliyor

Çin'de elektrikli otomobil fabrikalarının yapım hızı , dünyanın diğer bölgelerinde yapım aşamasında olan tüm fabrikaların hızına neredeyse eşit. Çinli üreticiler, büyüyen elektrikli araçlar pazarını geliştirmek için yerli ve yabancı yatırımcılardan milyarlarca dolar çekiyor.

Çinli otomobil üreticilerinin elektrikli otomobil pazarına liderlik etme olasılığı hakkında yorum yapmak için henüz çok erken; Ancak çok çalışıyorlar ve gerekli altyapıyı düzenliyorlar ve üretim kapasitelerini genişletiyorlar. Bu arada, Xpeng Motors, Nio, Geely ve diğer birçok marka ülkede yeni fabrikalar inşa ediyor ve düzenli olarak yeni üretim tesisleri kuruyor.

Buna ek olarak, otomotiv endüstrisine çeşitli start-up'lar, elektronik üreticileri ve diğer yeni girişler, elektrikli araç pazarına girmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Aynı zamanda, Çin'deki ve yurt dışındaki yerli alıcıların çok ünlü olmayan bir şirketten araba satın almak için en az 40.000 $ harcamaya istekli olduklarını tahmin ediyorlar.

Çin, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi olmayı hedefliyor

Çin endüstrisi ilerlemeye devam ediyor. LMC Automotive, Çinli şirketlerin 2028 yılına kadar her yıl 8 milyondan fazla elektrikli araç üreteceğini tahmin ediyor; Bu rakam, geçen yıl yaklaşık 1 milyon elektrikli otomobil üretiminden önemli ölçüde daha yüksek. 2028 yılına kadar Avrupa'da üretilen toplam elektrikli araç sayısı yılda 5,7 milyon adede ulaşacak. Kuzey Amerika bölgesindeki üreticiler de bu alanda rekabet etmek istiyor. Joe Biden geçen ay; Başkan, Amerikan şirketlerini elektrikli araç endüstrisindeki çabalarını artırmaya çağırdı. Ülkesinin bu alanda Çin'in gerisinde kaldığını belirtti.

LMC Automotive'e göre, Kuzey Amerika bölgesindeki şirketler 2028 yılına kadar yalnızca 1,4 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Şirketler geçen yıl yaklaşık 410.000 araç üretti. Çin dışındaki altyapı inşaatının yavaş olması nedeniyle, birçok üretici hibrit araç üretme sürecini sürdürmeyi planlıyor. Bu arabalar, elektrikli bir tahrik ile bir benzinli motoru birleştirir. Bununla birlikte, elektrikli araç pazarı hızla büyüyor ve giderek daha fazla sayıda büyük üretici, içten yanmalı motorlu otomobillerin üretimini aşamalı olarak durdurmayı planlıyor.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapmak istermisin?