Tesla, pil geri dönüşüm yöntemleri nedeniyle Almanya'da ağır para cezası aldı

By Kenan Gökdemir Posted in: Haber
Tesla, pil geri dönüşüm yöntemleri nedeniyle Almanya'da ağır para cezası aldı

Kısaca UBA olarak bilinen Alman Çevre Koruma Dairesi, Tesla'ya 12 milyon € (14.5 milyon $) para cezası vermeyi planladığını açıkladı. Bunun nedeni, Tesla'nın pillerin geri dönüşümü konusunda aldığı yöntem ve önlemlerin Alman iç hukukuna uymamasıdır.

Tesla şu anda Alman Çevre Koruma Dairesi'nin kararını protesto ediyor ve nihai cezanın ne olacağı henüz belli değil. Bunun dışında, California'lı otomobil üreticisi başka sorunlarla karşı karşıya ve Alman hükümeti muhtemelen daha fazla para cezası uygulayacak.

Berlin garında kullanılan boruların yetersizliği bu sorunlardan biridir. Tesisin rutin incelemelerinde, Brandenburg Çevre Bakanlığı yetkilileri, mevcut boruların endüstriyel atık suların taşınması için uygun olmadığı ve bölge halkının su tüketimi için bir tehdit oluşturabileceği sonucuna varmıştır.

Raporlara göre, Alman gigafactory'si muhtemelen önümüzdeki yaza kadar tamamlanmayacak. Tesla, Şubat ayında tesisin programa uygun olmadığını da kabul etti.

Almanların Tesla ile farklılıkları, yakın zamanda Alman hükümet bürokrasisini eleştirerek Alman yetkililerin mevcut dünya durumu ve Tesla'nın iklim değişikliğiyle mücadeledeki rolü hakkında net bir anlayışa sahip olmadığını söyleyerek ortaya çıktı.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapmak istermisin?