Sinop'da gezilecek yerler

By siranik | Posted in Seyahat | Views
Sinop'da gezilecek yerler

Antik Çağ’ da Sinope olarak bilinen şehir pek çok doğal güzelliklere sahiptir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ve turistik mekânları ile Sinop gezi rehberi oluşturulması gerekir. Sinop, Karadeniz’e özgü temiz havaya ve yeşilin her tonuna sahiptir. Boztepe Burnu’nun anakara ile birleştiği yerde kurulmuş olan şehir aynı zamanda Karadeniz’in doğal olan tek limanına sahiptir.

Karadeniz İncisi Sinop Gezi Rehberi 

6000 yıla varan geçmişi ile Antik Çağ'dan başlayarak günümüze kadar önemli yerleşim yerlerinden biri olan şehir, Karadeniz’in de en güzel kentleri arasında yer alır. Sakin şehir yaşamının yanı sıra doğal güzellikleri ve mutfağının sahip olduğu lezzeti ile yerli ve yabancı turisti kendine çekmeyi başarır. Sinop ta tatil yapılır mı, deniz ve kültür turu için uygun bir şehir olduğu söylenebilir.
Şehre ilk yerleşim Tunç Çağı’ndan itibaren başlar ve pek çok medeniyeti ağırladığı bilinir. Kale şehir unvanı ile tanınan Sinop önemli ticaret merkezlerinden biri olmasının yanı sıra gelişmiş bir deniz ticaretine de sahiptir. Sinop gezi turu listesinde bulunan yerler aşağıdaki gibidir:


Sinop Kalesi 100

Score: 94%

18
1
1

Sinop Kalesi

Yapım tarihi tam bilinmese de inşasının M.Ö. 7. Yüzyıla dayandığı düşünülür. Sinop Kalesi, şehrin merkezinde yer alır. Sahile sıfır konumda olup tarihi dokusu ve heybeti ile turistlerin ilk durağı olur. Kale merdivenlerinin takip edilmesi ile üst katlara çıkılır böylelikle tepe noktadan şehrin manzarası ve masmavi denizin tadını çıkarılır. 
Kentin savunulması adına inşa edilen kale; kesme, moloz ve tuğla kullanımı ile yapılmıştır. Sinop’un en önemli yerlerinden biri olan kale, Unesco Geçici Miras listesinde bulunur. Sinop gezi rehberi listesinde önemli yer tutan Sinop Kalesi, tarihi olduğu kadar şehrin simgesi durumundadır. 
 

Tarihi Sinop Cezaevi 100

Score: 94%

16
1
2

Tarihi Sinop Cezaevi

 Anadolu’nun Alkatrazı olarak bilinen Tarihi Sinop Cezaevi geçmişi 4000 yıl öncesine dayanır. Eski bir kaleden cezaevine çevrilmiş ve uzun senelerdir cezaevi olarak kullanılmıştır. Sinop gezi rehberi içeriğinde en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında bulunur. 
Sabahattin Ali, Necip Fazıl Kısakürek ve Burhan Felek ve Refik Halit Karay gibi ünlü tutuklulara ev sahipliği yapması ile bilinen cezaevi, 1999 yılından beri müze durumundadır. Sebahattin Ali, Aldırma Gönül ile Kuyucaklı Yusuf romanını bu cezaevindeyken yazmıştır.
 

Hamsilos Koyu 100

Score: 92%

13
1
3

Hamsilos Koyu

Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan Hamsilos Koyu, Sinop gezi rehberi açısından önem taşır. Tam anlamı ile doğa harikası olup şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. Buzul aşınması sonucu ile kendiliğinden oluşan koy aynı zamanda ülkemizin tek fiyordu olur. Hamsilos Tabiat Parkı içinde bulunur ve enfes bir manzaraya sahiptir.  

Sinop Arkeoloji Müzesi 100

Score: 91%

11
1
4

Sinop Arkeoloji Müzesi

Önemli bir durak olan Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop gezi rehberi içerisine alınması gerekir. 1970 yılında kurulmuş ve 2001 yılında müzede yenileme çalışmaları yapılmıştır. 2006 yılında da tekrar ziyaretçilerine kapılarını açan müzede; taş eserler, küçük buluntular ve sikke bölümü öne çıkar.

Sinop Etnografya Müzesi 100

Score: 90%

10
1
5

Sinop Etnografya Müzesi

Sinop gezi rehberi listesinde yer alan müze, şehir merkezinde bulunur. 18.yüzyıl konağı özelliği taşıyan konak içinde yer alır ve mimarisi ile göz doldurur. Şehrin tarihi ve kültürünü yansıtması amacı ile sonradan müzeye çevrilmiştir. Sinop halkının yaşam odalarının yer aldığı müzede halı, kilim ve kıyafetler sergilenir. Müzede ayrıca makas, kemer, kılıç, takı ve dokuma tezgâhları da yer alır.

Erfelek Şelaleleri 100

Score: 89%

9
1
6

Erfelek Şelaleleri

Sinop GEZELIM GORELIM programında da tanıtılan Erfelek Şelaleleri, şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Erfelek ilçesinde yer alır. 28 şelaleden meydana gelir ve piknik ya da kamp yapmak için tercih edildiği gibi olağanüstü manzaraya sahiptir. Şelaleler, merdiven şeklinde olup burada doğanın tadını çıkarılır ve yaşanılan her an ölümsüzleştirilebilir.

Diyojen Anıtı 100

Score: 86%

7
1
7

Diyojen Anıtı

Sinop gezi rehberi içinde Diyojen Anıtı da bulunur. “Gölge etme başka ihsan istemem” sözünün sahibi ve Kinik felsefesi öncülerinden olan Diyojen, Sinoplu olarak bilinir ve ünlü filozofun anıtı, yerli turist kadar yabancı turistlerin de ilgisini çeker. 

İnaltı Mağarası 100

Score: 83%

6
1
8

İnaltı Mağarası

Sinop gezi rehberi içinde İnaltı Mağarası önemli bir yer tutar. Sinop’un önemli doğal güzelliklerinden olan mağaraya ulaşım özel araçlar ile yapılabilir. Mağaranın 50 metre altına kadar araç ile gelinir; ancak sonrası yürüyerek tamamlanır. 2004 tarihinde ziyarete açılan ve Ayancık ilçesine 40 km uzaklıkta bulunan mağara, 700 metre uzunluğa sahip olup sarkıt ve travertenler ile çevrilidir.

Boyabat Kalesi 100

Score: 80%

5
1
9

Boyabat Kalesi

Boyabat şehrinde bulunan kale, Gökırmak Vadisinin sarp kayalıkları üzerinde yer alır. Önemli tarihi yapılardan biri olan kalenin kulelerinden bazısı yuvarlak bazısı ise dikdörtgen şeklindedir. Kaleye çıkan turistler aynı zamanda Tarihi Boyabat Evlerini de ziyaret eder.

İnceburun Deniz Feneri 100

Score: 75%

4
1
10

İnceburun Deniz Feneri

Sinop gezi rehberi listesinde Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan ve ülkemizin en önemli deniz fenerlerinden olan İnceburun Deniz Feneri de bulunur. Bölgenin düz kıyılarından farklı bir yapıya sahip olan fener, 1863 yılında inşa edilmiştir. Şehir merkezine 19 km uzaklıkta yer alır. 

    Yorum Yapılmamış

    İlk yorumu sen yapmaya ne dersin?