Ziyaret Edilecek En İyi Avrupa Şehirleri

By irmak | Posted in Seyahat | Views
Ziyaret Edilecek En İyi Avrupa Şehirleri

Yurt dışı tatil planı yapanlar için en büyük açmazlardan biridir hangi ülkeye ve şehre ziyaret etmeyi seçmek. Bu oylamamızda Avrupa'daki gezilmesi gereken şehirleri kullanıcı yorumları ve oylaması ile tecrübe aktarılması için açmış bulunuyorum. Özellikle avrupa olmasının nedeni tarihi olarak geçmişi olması ve ulaşım imkanlarının yakınımızda olması nedeniyle daha kolay olması. Özellikle Avrupa'ya kültür ziyaretleri yapılmaktadır. Eğer Avrupa'ya bir tur düzenlemek istiyorsanız En iyi tur şirketleri oylamasına göz atıp daha iyi bir tur şirketi ile Avrupa turuna çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Avrupa’da ziyaret edilecek en iyi şehirler hangileri? Avrupa tatile gitmek için en iyi yerler nerede? Avrupa’da görülmesi gereken şehirler nelerdir? Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken tüm yerler, popülerliğe göre kullanıcılar tarafından sıralanan bu listede yer almaktadır. Umarım yakında en iyi Avrupa şehirleri listesinde Avrupa’nın en iyi şehrini bulacaksınız. Mutlu yolculuklar!


Roma - İtalya 100

Score: 98%

42
1
1

Roma - İtalya

Avrupa seyahatine çıkacaksınız Roma'sız olmaz. Roma sokaklarında dolaşırken İtalyan yemeklerinin mükemmel kokusunu solurken gezmek farklı bir duygudur. Roma ziyaretinizde öncellikle Kolezyum, Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli ve Trevi Çeşmesi'ne uğramadan tamamlamayın. Daha fazla vaktiniz varsa Trastevere ve İspanyol Merdivenleri'nin başlıca turistik yerlerini görmek daha iyi bir seçim olacaktır.
Londra - İngiltere 100

Score: 97%

34
1
2

Londra - İngiltere

Londra seyahatinde British Museum'u keşfetmek, West End De bir müzikal izlemek, Londra Kulesi'ni gezmek ve yerel bir barda balık ve patates kızartması yemek İngiltere de olduğunuzu hissettir. Londra da sayılamayacak kadar çok görülecek yer vardır. Listenizi kendi zevkinize göre sıralamanız iyi olacaktır. Yoksa Londra turunuz bittiğinde birçok yere zaman sıkıntısı nedeniyle ziyaret edemediğinizi fark edeceksiniz. Otel fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle maddi açıdan Londra seyahati biraz pahalıya patlaya bilir.

Viyana - Avusturya 100

Score: 93%

28
2
3

Viyana - Avusturya

Viyana tarihi Avusturya şehri. Şehir en çok müziği ve hükümdarları ile tanınır. Habsburg Hanedanlığının Schönbrunn Sarayı'nı gezin ve Innere Stadt'ta dolaşın ayrıca House of Music müzesine uğrayın. Eğer bir sanatsever iseniz Modern Sanat Müzesi'ni gezmek için MuseumsQuartier Wien'e gidebilirsiniz. Eğer bir opera hayranı iseniz Viyana Devlet Operası'nı gezebilir veya bir performans izleyebilirsiniz.
Paris - Fransa 100

Score: 93%

26
2
4

Paris - Fransa

Paris, saygın müzeler, anıtlar ve kiliseleriyle meşhur. Tüm tatilinizi Eyfel Kulesi gibi ikonik manzaraları seyrederek, Louvre'daki sergilerde dolaşarak ve Lüksemburg Bahçeleri'ndeki çiçekler arasında, güzel yeşil alanda gezinerek kolayca geçirebilirsiniz.

Barcelona – İspanya 100

Score: 92%

23
2
5

Barcelona – İspanya

Barselona baş döndürücü mimarisi ile Avrupa'daki diğer şehirlerden farklıdır. Gaudí'nin Park Güell ve La Sagrada Família, Katedral de Barcelona, Montjuïc Kalesi ve Gotik Mahalle'deki birçok orta çağ binası gibi etkileyici görülmesi gereken yerlere sahip. Tarihi binaları ve eserleri gezmekten yorulduğunuz La Barcelona sahilinde dinlenebilirsiniz karnınız acıktığı zaman Las Ramblas caddesinde tapasların tadına bakabilirsiniz.

Floransa - İtalya 100

Score: 91%

21
2
6

Floransa - İtalya

Floransa otantik bir gezi için mükemmel bir seçim olabilir. Toskana tepelerinin arasına sıkışmış bu küçük şehir ilgi çekici müzeleri, şirin otelleri ve çarpıcı mimarisi ile insanları kendisine çekiyor. Modern mağazalar ve insanların giyiniş tarzı farklı olsa kendinizi 14. yüzyılda hissedebilirsiniz.
Amsterdam - Hollanda 100

Score: 90%

19
2
7

Amsterdam - Hollanda

Amsterdam Hollanda'nın başkenti ve en büyük şehridir. Gezilecek bir çok yer vardır bunların başlıcaları Rijksmuseum , Vincent Van Gogh Müzesi , Şehir Müzesi , Hermitage Amsterdam , De Wallen dir. Amsterdam'ı yıllık ortalama 4.2 milyon turist ziyaret etmektedir.

 

Stokholm - İsveç 100

Score: 88%

15
2
8

Stokholm - İsveç

Stockholm İsveç'in başkentidir. Stokholm bir çok cazibe merkezi ve değerli müzelerin yanı sıra, lezzetli yemekler sunan çok sayıda kafeye, İsveç tasarım mağazalarına, çeşitli otellere ve zengin bir gece hayatına sahiptir.

Venedik 100

Score: 86%

13
2
9

Venedik

Venedik, İtalya'nın en ünlü şehirlerinden biridir. Adriyatik Denizi kıyılarında ve ülkenin kuzeydoğu kesiminde bulunan aynı adı taşıyan Veneto bölgesinin merkezidir. Venedik dünyadaki en eşsiz ve romantik yerlerden biridir. UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine dahil edilmiştir. 

Venedik lagününün 118 adası üzerine inşa edilmiş ve lüks sarayların ve görkemli kiliselerin zarif mimarisiyle kanal sokaklarından oluşan labirent ve yüzlerce köprünün inanılmaz bir birleşimi olan çarpıcı ve muhteşem bir şehirdir.

Bern 100

Score: 85%

12
2
10

Bern

İsviçre’nin başkenti olan Bern’in nüfusu yaklaşık 250 bindir. Aare nehrinin kıvrımlı kıvrımlarının oluşturduğu bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Çeşmeler ve saat kuleleri ile süslenmiş sokaklarda 6,4 km'lik kemerli yürüyüş yollarına sahiptir. Bern, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında ev sahibi sekiz şehirden biriydi. Bern'de konuşulan ana dil, yerel bir İsviçre-Alman lehçesi olan Bernese-Almanca'dır, ancak çoğu insan Standart Almanca da konuşur. Lehçe çoğunlukla konuşulur, ancak metin mesajlarında vb. Kullanılır. Resmi yayınlarda ve duyurularda Standart Almanca kullanılır. Bern tarih ve müzelerle doludur. Ayrıca, hepsi tren istasyonundaki turizm ofisinden ücretsiz olarak temin edilebilen bir yürüyüş haritasında işaretlenmiş oldukça fazla kamusal sanat eserine sahiptir.

Bern Gezilecek Yerler

Bern Tarih Müzesi

Tarih öncesinden günümüze kadar Bernese tarihi koleksiyonları ile ülkenin en önemli etnografik koleksiyonlarından birini tek çatı altında birleştiren İsviçre'nin ikinci büyük tarihi müzesidir. Bu müze içerisinde Einstein Müzesi'ni barındırır. Müze içerisinde Burgundy Halıları ve 6. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar ayrıntılı altın ve gümüş koleksiyonları yer alır.

Bundeshaus (İsviçre Federal Sarayı)

Bundeshaus veya İsviçre Federal Sarayı, hem İsviçre Federal Meclisi hem de Federal Konseyin toplandığı yerdir. 19. yüzyılda inşa edilen Bundeshaus, aynı zamanda dünyanın ilk modern demokrasilerinden birinin koltuğu olma şerefine sahip güzel bir yapıdır. Parlamento oturumda değilken, federal binayı gezmek mümkündür. Bundeshaus'un hemen önünde, Bern'in gözde turistik cazibe merkezlerinden biri olan çeşme yer alır.

Rosengarten

Bern’in en güzel parklarından biri olan Rosengarten, tarihi Eski Kent'in çatıları, Münster ve Aare nehrindeki döngü üzerinden rakipsiz bir manzara sunmaktadır. Bahçede 200'den fazla gül çeşidi yer alır. Çocuklar için küçük bir çocuk oyun alanı var ve bir kahve yudumlayabileceğiniz, hafif bir öğle yemeği yiyebileceğiniz ve şehrin karmaşasını yukarıdan izleyebileceğiniz sevimli bir restoran bile var.

Bern Minster

İnşasına 15. yüzyılda Bern Minster'da başlasa da, yapımı  ancak 1893'te tamamlandı. İsviçre’de yer alan en büyük katedraldir.  Gotik mimari, üç knave ve şehrin üzerinde yükselen sivri uçlu bir yapısı vardur. Bern Minster'ın tartışmasız en güzel yönleri, Son Yargı'nın ayrıntılı tasvirinin bulunduğu portaldır. Katedrali yakından görmek ve iç mekanı gezmek iyi bir fikir olsa da, en iyi dış görünümlerden ve fotoğraflardan bazıları, Kirchenfeldbruecke olarak bilinen köprünün bir noktasından geliyor.

Zytglogge

İsviçre'deki en tanınmış simge yapılardan biri, Bern Altstadt'ın kalbinde bulunan 13. yüzyıldan kalma bir saat kulesi olan Zyglogge'dur. Bu saat kulesi saati göstermek dışında her saat bir soytarı davul çalmaya başlar ve müzik başlar. Saat kulesi, saatin başlangıcına geldiğinde, kralı ve onun ayılarını tasvir eden karakterler saatten dışarı çıkar ve izleyen seyirciyi görsel şenlik sunar.

Altstadt

Bern'in Eski Kenti, İsviçre'nin en çekici yerlerinden biridir. Kumtaşı kemerli binalarla kaplı Arnavut kaldırımlı şeritleri beş yüz yıl içinde çok az değişti ve Bern'deki en eski ve en önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Altstadt üç tarafı Aare nehri ile çevrilidir ve bu tarihi bölge için doğal bir sınır oluşturur. Orta çağ mahallesi, 16. yüzyıldan çeşmelere ve 15. yüzyıldan kalma oyun salonlarına sahiptir.

Einsteinhaus

1903 ile 1905 yılları arasında Albert Einstein, Bern'in merkezinde Kramgasse No. 49'da yaşamıştır.  Einstein, karısı Mileva ve oğlu Hans ile birlikte bu evde yaşıyordu. Einstein, bu evde kaldığı süre boyunca, bugün bildiğimiz şekliyle fiziğin kuruluşunda hayati önem taşıyan Annus Mirabilis Makalelerini yazdı. Dairesi gezilebilir ve 1905 yılına uygun dekor ve mobilyalarla döşenmiştir.

Ayı Çukuru

Yerel bir efsaneye göre, Bern adı ayı kelimesinden türemiştir ve ayılar uzun zamandır şehrin tarihi ve kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Orijinal ayı çukurları 16. yüzyılda kuruldu ve Einstein'dan Lenin'e herkes yıllar boyunca hayvanlara baktı. Ayı çukurları şehrin mirasının önemli bir parçası olmaya devam ederken, ayılara bugün geçmiş yüzyıllardan çok daha iyi davranılıyor.

Gurten

Gurten, şehrin hemen dışında muhteşem manzaralı bir tepedir. Bir yanda bir park ve şehrin muhteşem manzarasına, diğer yanda Bernese Alplerinin güzel bir panoramasına sahiptir. Park, yerel halk tarafından top oynamak, mangal yapmak veya güneşte uzanmak için yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Gurten’de yer alan ahşap bir gözetleme kulesi, sahip olabileceğinizden daha da iyi bir panorama sağlar. Gurten, şehri bir günden fazla ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Dublin 100

Score: 83%

11
2
11

Dublin

Dublin , İrlanda'nın başkenti ve ülkenin en eski şehirlerinden biri ve Liffey Nehri'nin Dublin Körfezi'ne aktığı noktada yer alıyor. Asırlık tarihi ve çok sayıda ilgi çekici yer, Dublin'e dünyanın her yerinden turistleri çekiyor. Dublin, ülkenin kültür merkezidir. Dünyaca ünlü yazarlar bu şehirde doğdu (Bernard Shaw, William Butler, Jonathan Swift ve Oscar Wilde, James Joyce ve Samuel Beckett). Dublin, birçok ülkede tanınan U2 rock grubu tarafından da bilinir hale geldi.

Münih 100

Score: 82%

10
2
12

Münih

 1,4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Münih, Almanya'nın üçüncü büyük şehri ve Bavyera Eyaleti'nin başkentidir. Münih'te her zevke uygun bir yer bulmak mümkündür. 

 Antik katedrallerin ve sarayların muhteşem mimarisini sevmeniz, geniş parklarda veya sokak kafelerinde vakit geçirmenin tadını çıkarmanız veya neşeli geleneksel tatillerle ilgilenmeniz fark etmez şehre gelen her ziyaretçiye uygun bir eğlence garanti edilir. Münih'in en güzel yerlerini, özel yemeklerini keşfedin ve rahat Bavyera yaşam tarzını deneyimleyin.

 

Budapeşte 100

Score: 80%

9
2
13

Budapeşte

Macaristan'ın başkenti Budapeşte, ziyaret edilecek en iyi Avrupa şehirlerinden biridir. Tuna Nehri üzerindeki şehir, bir turistin bekleyebileceği her şeyi sunar: Buda Kalesi ve Parlamento gibi harika turistik yerler, lezzetli restoranlar ve ünlü barlarında olduğu gibi birinci sınıf gece hayatı. Üstelik Budapeşte, Avrupa'nın en uygun fiyatlı başkentlerinden biridir. Macar başkenti Avrupa kıtasın da oldukça ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Bir kaç saatlik yolculuk ile Viyana, Prag, Bratislava veya Salzburg gibi şehirlerde olabilirsiniz. 

Colmar 100

Score: 80%

5
1
14

Colmar

Güzel ve eski yapıları bulanan Colmar Fransa'nın küçük ve renkli bir şehridir. Colmar, çok sayıda su kanalı ve çeşmesi nedeniyle Küçük Venedik olarak da bilinir. Colmar, sanat ve güzelliğin ve özgürlük heykelinin, heykeltraşı Frederick Barthold'un doğum yeridir.

Güzel doğası ve ona özel bir manzara kazandıran binalarının çeşitli renkleri nedeniyle bu şehri ziyaret edebilirsiniz.

Brugge 100

Score: 78%

8
2
15

Brugge

Brugge, Belçika'nın en güzel şehri olarak kabul edilir. Şehrin içinden inci ipleri gibi kanallar akar. Büyüleyici parke taşları, tuğla kemerler, taş kiliseler ve zarif köprülerle çevrili olduğundan kötü bir fotoğraf çekmek zordur. Su üzerindeki kuğular, çimlerdeki arabalar, nergis çiçekleriyle donatılmış parklar ve daha fazlası sizi kendine çeker.

Prag 100

Score: 75%

10
3
16

Prag

Prag'ın farklı yaşam biçimini ve rüya gibi özellikleri, kendisini tarih, sanat, müzik ve mimariye kaptırmak isteyen sanatseverler için ideal bir seyahat noktası haline gelmiştir.

Prag Kalesi'ni keşfederek tam bir gün geçirebilir ve ardından klasik bir Çek tavernasında doyurucu bir akşam yemeği ile gücünüzü tazeleyebilirsiniz. Astronomik saat bir sonraki saati geri sayarken Belediye Binası'na gitmeden önce Eski Şehir Meydanı'nda biraz dolaşın.

 • Kamil
  2020-12-24

  1

  Avrupa seyahatini deniz kum ve güneş için yapacaklarını sanan arkadaşlar var çevremde buradan belirteyim Avrupa'da bunların hiç biri yok. Tarihi binalar ve müzeleri seviyorsanız ve yüz yıllık şehirler size haz veriyorsa gidin yoksa aradığınızı bulmanız mümkün değil.

 • Maviş
  2020-12-03

  0

  Yani buda sorumu tabi ki de dünyanın en romantik şehri  Paris.

  • Vural D.
   2020-12-16

   Paris'in romantikliğine anlam veremedim Paris'i romantik kılan nedir. Merak ettiğim için soruyorum.

  • Maviş
   2020-12-18

   Yüz yıllardır en ünlü şairler Paristen ilham almışlar biraz araştır istersen. Romantik bir şehir olmasa insanlar o şehirden ilham alabilirler mi? Bu arada ben Paris'e gitmedim ama gitme isteğimi dile getirdim sadece.