En iyi tur şirketleri

By zeynep | Posted in Seyahat | Views
En iyi tur şirketleri

Tur şirketleri seyahat planı ve operasyonu yapan işletmelerdir. Diğer bir adı seyahat acentesi olan bu firmalar tur düzenlemek dışında yurt içi ve dışı kültür turları, çok amaçlı belirli bir tema içeren gezi planları yaparlar. Bunlar dışında spor ve eğlence faaliyetleri, iş ve turistik amaçlı konaklama planları, otel ya da uçak biletleri rezervasyonları gibi kapsamlı bir hizmet profiline sahiptirler.

80’li yıllardan itibaren kitle turizmi artmaya başlar. Bu da seyahat acentelerinin sayısının hızla artmasını sağlar. Günümüzde Türkiye’de 12000 civarında tur şirketi bulunuyor. Bu sayının 10000’i aktif çalışmaktadır. Hemen hemen her il ve ilçede yer alan acenteler, en çok İstanbul’da yer alır. Acente sayısı en az olan ilimiz ise Bayburt’tur. Tur programları belirli bir güzergah takip eder. Belirli bir tarih aralığı sunar. Rehberlik hizmetleri ile de kültür turlarında çeşitli avantajlar sunar. Fiyat belirleme aşamasında ise sunulan hizmetler, rota uzaklığı, tur teması, tur içinde gezilecek müzeler- mekanlar, kalınacak oteller tek tek değerlendirilir. Sunulan hizmetler arasında önceden rezervasyon imkanları da bulunur. Seçim yapmak için tur şirketlerinin online siteleri üzerinden tarih ve kişi sayısı belirterek sunulan alternatif planları inceleyebilirsiniz. Her firmanın kendine özel fiyat politikaları ve hizmet planlama süreci bulunur. Yapılan yorumlara ve önceki deneyimlere göre seçimler yapılabilir.


Jolly Tur 100

Score: 95%

37
2
1

Jolly Tur

Sinan Vardar tarafından 1987 yılında kurulan firma, 1994 yılında Öger tur ile birleşmiştir. İç turizm ve karşılama olarak Öger Tur varlığına devam etmiştir. Sinan Vardar 2003 yılında bu ortaklıktan ayrılır. Ahmet mete Vardar’ın başkanlığında Jolly Tur yoluna devam eder.

Bünyesindeki markalar arasında jolly tur, jolly M.I.C. E, Vizyon yazılımevi, avantaj bilet yer alıyor. 600’den fazla satış noktası bulunmakta bunun yanında telefon, mobil uygulama ve web sitesi üzerinden hizmetler sunmaktadır. Otel, tur, gemi, uçak bileti, tatil fırsatları ve son dakika otelleri başlıklarında hizmet seçenekleri bulunuyor.

Kappa Tur 100

Score: 94%

17
1
2

Kappa Tur

Son zamanlarda adını sık duymaya başladığımız Kappa Tur özellikle pandemi döneminde müşterilerine farklı kolaylıklar sağlamasıyla adından sözettirdi. Genellikli yurt dışı turlar düzenleyen firma diğer firmalardan farklı olarak kendi gurubunuzu kurmanız durumunda tur acenteliği yapmakta.

Etstur 100

Score: 93%

44
3
3

Etstur

1991 yılında Murat Ersoy ve Mehmet Ersoy tarafından kurulur. Acente- Rehberlik- Ulaşım- Konaklama alanında Türkiye’de ilk defa kurma ünvanına sahiptir. Merkezi Kadıköy’de bulunan Etstur, 48 şehirde 130’dan fazla acentesi ile hizmet veriyor. Hem mobil hem de web sitesi üzerinden müşterilerine ulaşıyor. 1991 yılında kurulan firma yurt içi ve yurt dışı paket tur, otel, gemi, balayı kategorilerinde seyahat organizasyonları düzenliyor.

Seyahat planlamaları yurt içinde 60 yurt dışında 40 destinasyonu kapsar. Didimtur, jetset, ucuzabilet.com, otelpuan.com, odamax.com gibi markalarla da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Lets Go Dergisi ile de ortak çalışmaları bulunuyor.

Turizm alanında online rezervasyon sistemini ilk kullanan firma olan ETSTur, 2006 yılından bu yana engelli bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda da özel hizmetler sunmaktadır. Firma bağımsız denetim firmaları ile otel denetimleri yapmaktadır.

Anı Tur 100

Score: 91%

33
3
4

Anı Tur

1985 yılında Türkiye merkezli olarak kurulan Anı Tur, yurt içindeki 500’den fazla tesis ile hizmetler sunuyor. Türkiye ve dünya çapında gezi programları, kültür turları, yurt dışında münferit otel imkanları, Kıbrıs alternatifleri içerisinde alternatif tur programları hazırlıyor. Otobüs ve uçak ile ulaşımlar sağlanıyor. Gelen taleplere göre VİP transfer hizmetleri de ulaşım alternatifleri arasında bulunuyor.
Pronto Tour 100

Score: 85%

30
5
5

Pronto Tour

Prontotour 1993 yılında kurulmuştur. 87’den fazla ülkede tur organizasyonları düzenler. Merkez ofisi İstanbul’da olan firmanın ülke içinde 1120’den fazla satış noktası bulunuyor. Bunlardan 35 tanesi İstanbul’dadır. Münferit turlar, vize hizmetleri, kurumsal seyahat hizmetleri, biletleme, Ingoing, outgoing gibi kategorilerde hizmetler sunmaktadır.
Gruppal 100

Score: 74%

25
9
6

Gruppal

2010 Aralık tarihinde bir fırsat sitesi olarak kurulan firma, sonraki dönemlerde A grubu seyahat acentesi belgesi alır. Bu süreç sonunda hizmet alanı sadece seyahat ve turizm odaklı olarak devam eder. Yurt içi, yurt dışı, kültür, gemi turlarının yanında Kıbrıs otelleri, vize danışmanlığı ve seyahat danışmanlığı başlıkları altında hizmetler sunmaktadır. Seyahat sigortası taleplerine online olarak başvurular yapılabilir.
MNG Turizm 100

Score: 70%

22
9
7

MNG Turizm

1999 yılında kurulan MNG Turizm, MNG Holding bünyesinde kurulmuştur. Tur operatörü olarak A grubu seyahat acentesidir.

Web sitesi üzerinden, çağrı merkezleri üzerinden ya da satış ofislerinden rezervasyon yaptırılabilir. Bilet departmanı THY online bilet sistemi, Onur Air, Atlas Global, Anadolu jet, Sun Express, Pegasus ve kendi bünyesinde yer alan mngbilet.com ile entegredir.

Ayrıca yurt dışı seçenekleri olan Troya ve Galileo bilet departmanına entegre olarak hiznet verir. Yurt için tatil programları, Kıbrıs gezileri, yurt dışı paket turları, gemi turları, kültür turları, uçak biletleri, otel rezervasyonları ve eğlence organizasyonları alanlarında hizmet talep edilebilir.

Setur 100

Score: 68%

21
10
8

Setur

1964 yılında Koç Holding tarafından kuruldu. Gümrükten muaf mağazaların ülkemizde faaliyet göstermesine olanak tanıyan kanun ile Setur kurulumuna zemin oluşmuştur. Firma Duty free olarak hizmet verir. 1970’li yıllarda Diners Club tarafından kurulan Diners Fugazy Travel teşkilatının Türkiye temsilciliğini alır. Bu şekilde turizm alanına adım atar.

1971 yılında Setur Seyahat Acentesi olarak turizm faaliyetlerine devam eder. Yurt içi, yurt dışı, tur operatörlüğü, konfre ve etkinlik organizasyonları, uçak bileti satışı alanlarında hizmetler sunar. 2001 yılında BookinTurkey.com bünyesine alır. 2017 yılında ise seturbiz.com ismi ile dijital alanda kendini yeniler.

BCD travel’in Türkiye temsilcisi olan Setur, ASTA, UFTAA, IATA kuruluşlarına üyedir. Türkiye içinde 400 civarında satış acentesi bulunur. Firma özel havacılık sektöründe de faaliyetleri yer alıyor.

  • Güzel (visitor)
    2021-01-09

    0

    Yurt içi tur konusunda ETS en iyisi yurtdışı turda nasıldır bilmiyorum çünkü katılmadım hiç yurtdışı tura.