En iyi internet hız testi yapan siteler

By ne2ne | Posted in Yazılım | Views
En iyi internet hız testi yapan siteler

İnternet hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Hem haber alma hema araştırma hemde eğlence alanında ve son yıllarda televizyonun yerinide alması veya televizyon yayınlarını internet üzerinden izleme olanağı ile internetin hayatımızdaki vazgeçilmezliği gittikçe artmakta. Zaman zaman internet hızının düşmesi ile internetin kullanımız azalmakta. Anlık olarak internet hızımızı ölçebileceğimiz sitelere girip o anki internet hızımızı ölçe biliyoruz...

Ayrıca ister fiber internet olsun ister adsl isterse mobil internet sağlayıcı firmaların hepsi kendi alanlarında en iyi hızlı interneti kendilerinin sağladığını iddia ediyor pek ya gerçekten öyle mi? Gerçekten satın almış olduğumuz internet hızına ulaşabiliyormuyuz?

Bu soruların cevabını anlık internet hız testi yaparak öğrenebiliriz. Bir çok internet hız testi ölçen site olmasına karşın her sitede farklı internet hızı göstermesi kafaları karıştıryor. Peki en doğru internet hızını hangi siteden öğrenebiliriz Tecrübelerinizi gerek oylama gerekse yorum olarak iletirseniz diğer kullanıcılara yardımcı olacağını düşünüyorum


Ookla 100

Score: 97%

30
1
1

Ookla

Ookla, ücretsiz olarak hız testi sağlayıcıdır. Tüm dünyada internet hız testi lideri durumunda dır. İnternet sitesine girerek kolayca anlık internet hızı ölçümü yapılabiliyor. Bir çok hız testi sağlayıcısı aynı zamanda internet sağlayıcı firması olması ve Ookla'nın ise sadece internet hız testi sağlayıcı olması nedeniyle güvenirliğini arttırmış durumda.

Ookla Hız Testi için sitesine girildiği zaman orta bölümde bulunan "Go" simgesine tıklayarak internet hız testi başlatılmış olur. Ookla Hız Testi İçin Tıklayın.

Fast.com 100

Score: 96%

25
1
2

Fast.com

Fast.com, Netflix tarafından işletilen, kullanımı kolay, ücretsiz bir İnternet hızı test sitesidir. Cihazınız ile içerik dağıtım sistemlerinde kullandıkları Netflix sunucuları arasındaki bağlantınızı test ederek indirme hızınızı ölçer.

Fast.com'a girildiği zaman otomatik olarak hız testine başlayan site kullanım açısından ve görünüm olarak en sade internet hız testi sitesidir.Netflix, esas olarak mevcut hızlarının Netflix içeriğine uygun olup olmadığını test etmek isteyen kişiler tarafından kullanılmasını bekler, ancak elde ettiğiniz sonuçlar, genel internet hız testi içinde kullanılabilir. 

SpeedOf.me 100

Score: 89%

26
3
3

SpeedOf.me

SpeedOf.me, bir çok işletim sistemi ve mobil cihazlar için hazırlanmış internet hız testi sağlayıcıdır. Download ve upload hızlarını test eden internet sitesi sonuçları gerçek zamanlı olarak grafik şeklinde gösterir. Diğer internet hıztestlerin den farklı olarak site geçmiş hız testlerinizle şuan ki internet hızınızı karşılaştırabilir. Bu sayade internet hızınız günün saatlerinde değişip değişmediğine göre planlama yapabilirsiniz. 

Site girildiği zaman "Start Test" yazısına tıklanıp hız testi başlatılır. Yukarıda 3 sırada bulunan "HISTORY" kısmına tıklandığı zaman geçmiş internet hız testlerinizi görebilirsiniz. 

Google Fiber Hız Testi 100

Score: 86%

20
3
4

Google Fiber Hız Testi

Hepimizin yakından tanıdığı arama motoru ve yazılım devi olan google'nin hız testi sitesi bulunmakta. Türkiye de bu çok bilinmese de speedtest.googlefiber.net adresi üzerinden hız testine ulaşılabiliyor. Çok basit bir arayüzü bulunması ve reklamlardan arınmış olması nedeniyle site oldukça kullanışlı. Ayrıca google Amerika içerisinde internet sağlayıcı firmasıdır. Siteye girildiği zaman Play tuşuna basılarak test başlatılıyor ve alt tarafta download ve upload hızınızı gösteriyor. Google Fiber Hız Testi için tıklayın.

Türk Telekom Hıztesti 100

Score: 86%

20
3
5

Türk Telekom Hıztesti

Ülkemizde en büyük internet sağlayıcısı olan Türk Telekom internet hızını kontrol etmek amacıyla bir internet sayfası bulunmakta. Sitenin en büyük avantajı Türkiye içerisindeki istenilen şehiri seçerecek bağlantı hızını o noktaya göre ölçebilmesi. Ayrıca site download ve upload hızlarını grafik olarak göstermektedir. Türk Telekom Hıztesti için Tıklayın.

TürkNet Hız Testi 100

Score: 79%

12
3
6

TürkNet Hız Testi

Ülkemizdeki internet sağlayıcılarından olan TürkNet'de diğer internet sağlayıcıları gibi müşterilerine internet hız testi sunmaktadır. İnternet hakkında detaylı download upload grafiği veren sitede Türknetin kendi reklamlarının çokluğu dezavantajı.TürkNet Hız Testi için tıklayın.

BTK Hız Testi 100

Score: 62%

8
6
7

BTK Hız Testi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından geliştirilen android ve ios uygulamalar ile internet hızınızı öğrenmeniz mümkün. İnternet sitesi üzerinden hız testi yapılamaya Btk bir devlet kurumu olması nedeniyle güvenilirlik açısından öne çıkıyor.

Andorid Uygulamaya Gözat

İos uygulamaya Gözat

  • Talip (visitor)
    2020-11-01

    0
    Yurtdışı lokasyonlarda test yapan sitelerde yüksek hızdaki internetlerde bir fark çıkmıyor. Fakat internet hızı düşük ise ciddi farklar ortaya çıkmakta.