En İyi Korku Filmleri

By akrep | Posted in Sinema - Dizi | Views
En İyi Korku Filmleri

Film sektörü 19. yüzyılın sonlarında başlamış ve günümüze kadar büyük bir gelişim göstermiştir. Özellikle iletişim ve görsel araçların son dönemdeki gelişimi, film sektörünün de her türü içeren bir gelişim ve büyüme geçirmesini sağlamıştır. Akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve benzeri teknolojik iletişim ve görsel araçlarla birlikte, internetin her geçen gün ivme göstermesi de film sektörünün gelişiminde rol oynamıştır.

       2000’li yıllardan itibaren yerli ve yabancı sinemaya ilgi ciddi derecede artış göstermiştir. Son yıllarda film sayısının ve izleyici sayısının üretimdeki çeşitlilikle beraber oldukça fazla arttığı gözle görülür derecededir. Film çekimleri genel itibariyle 5 aşamadan oluşur. Bu aşamalar geliştirme (development), yapım öncesi (pre production), yapım (production), yapım sonrası (post production ), dağıtım (distribution)’dır. Bu aşamalar olmadan en iyi korku filmleri, komedi, gerilim, aksiyon hangi tür olursa olsun filmin, başarı ihtimali çok düşüktür. Bu süreçlerden en önemli aşamalar esas itibariyle geliştirme ve yapım öncesi aşamalarıdır. Geliştirme aşamasında, üretilen bir fikrin geliştirilmesi yapılır, dolayısıyla bu aşamada fikir geliştirilebildiği kadar geliştirilir, genişletilir veya daraltılır, mükemmel yakalanmaya çalışılır. Yapım öncesi aşamasında ise ileri süreç için neler yapılması gerektiği ve kimlerin oynatılması gerektiği konuları ele alınmaktadır. Korku filmleri bakımından filmin konusunun ve hikâyesinin çok iyi olması seyirciyi çeken unsurdur. Konusu ve hikâyesi iyi olmayan bir korku filmi ne kadar iyi koşullarda çekilirse çekilsin, başarı sağlama ihtimali düşüktür.


Şeytan Çarpması 100

Score: 98%

86
2
1

Şeytan Çarpması

Orjinal İsmi: The Exorcism of Emily Rose 

Yapım yılı: 2005

Ülke : ABD

Bütçe: 19 Milyon Dolar

Hasılat: 144 Milyon Dolar

Süre: 119 dakika

Orijinal adı The Exorcism Of Emily Rose olan Şeytan Çarpması filmi, Emily adında bir genç kızın üniversite kazanıp yurda yerleşmesiyle başlamaktadır. Yurtta kızın başına ilginç olaylar gelmiştir. Emily, yalnız kaldığı bir gün halüsinasyonlar görmüş ve neticesinde kendinden geçmiştir. Rüyaların ve halüsinasyonların devam ettiği film, sürükleyici yapısıyla dikkat çekmektedir. Zamanında oldukça etkili görülen bir film olduğundan yasaklı filmler listesinde de bu filmi görmek mümkündür. 

 

The Witch 100

Score: 96%

79
3
2

The Witch

Orjinal İsmi: The Witch

Yapım yılı: 2015

Ülke : Kanada , ABD

Bütçe: 3,5 Milyon Dolar

Hasılat: 40 Milyon Dolar

Süre: 92 dakika

İlk gösterimi 2015 Sundace Film Festivalinde yapılmış olan ve söz konusu festivalde yönetmen ödülü kazanmış olan The Witch filminin senaryosu, Robert Eggers tarafından yazılmıştır. Eggers’in ilk uzun metrajlı filmi özelliğini taşımaktadır.

 

Korku Seansı 100

Score: 96%

74
3
3

Korku Seansı

Orjinal İsmi:  The Conjuring

Yapım yılı: 2013

Ülke : ABD

Bütçe: 20 Milyon Dolar

Hasılat: 319 Milyon Dolar

Süre: 112 dakika

Orijinal adıyla The Conjuring, heyecanlanmak için biraz beklemenin ihtiyaç olduğu, yavaş yavaş bir gerginliğin oluştuğu bir filmdir. Konusu itibariyle perili ev korku klasiği olan film, her adımında ürpertici olan izlenmeye değerdir.

 

Zombi Ekspresi 100

Score: 96%

67
4
4

Zombi Ekspresi

Orjinal İsmi:  Train to Busan

Yapım yılı: 2016

Ülke : Güney Kore

Bütçe: 8.5 Milyon Dolar

Hasılat: 92 Milyon Dolar

Süre: 118 dakika

Son yılların korku filmleri türündeki en başarılı filmleri arasında gösterilmekle birlikte zombi filmi türünün de güzel bir örneği olan Train To Busan filmi, ülkelerinde çıkan bir virüsten kurtulmaya çalışan insanların hayatını konu almaktadır.

 

Kötü Ruh 100

Score: 94%

73
5
5

Kötü Ruh

Orjinal İsmi: Poltergeist

Yapım yılı: 1981

Ülke :  ABD

Bütçe: 350 Bin Dolar

Hasılat: 2.61 Milyon Dolar

Süre: 90 dakika

Poltergeist adıyla bilinen Kötü Ruh filmi, modern bir korku klasiği niteliğindedir. Konusu itibariyle günümüzde oldukça popüler olan perili ev korku filmlerini de etkilemiştir.

 

Teksas Katliamı 100

Score: 94%

63
4
6

Teksas Katliamı

Orjinal İsmi:  Texas Chainsaw

Yapım yılı: 2013

Ülke : ABD

Bütçe: 20 Milyon Dolar

Hasılat: 47 Milyon Dolar

Süre: 88 dakika

Küçük yaşlarda psikolojik bir travma yaşamış olan Sally, Teksas şehrinde hayatını devam ettirmiş ve o bölgeden zaman içerisinde uzaklaşmıştır. Seneler sonra bir miras haberinin gelmesiyle birlikte tekrar Teksas için dönüş planı kurar. Fakat bu dönüş arkadaşlarını alarak olacaktır. Döndükleri evin bazı kısımları korkutucu bir biçimdedir ve burada deri yüz diye adlandırılan katilin olduğu düşünülür. Hikâye bu şekilde başlar.

 

Diğerleri 100

Score: 93%

56
4
7

Diğerleri

Orjinal İsmi:   The Others

Yapım yılı: 2001

Ülke : İspanya , ABD , Fransa , İtalya , İngiltere

Bütçe: 17 Milyon Dolar

Hasılat: 209 Milyon Dolar

Süre: 101 dakika

Grace New Jersey’de yaşamakta olan, İkinci Dünya Savaşı’nda kocasını kaybetmiş ve iki çocuğuyla birlikte kalmış bir kişidir. Çocukların her ikisi de bir cilt hastalığına sahip olup güneş ışığına karşı reaksiyon göstermektedir. Bu nedenle oturdukları evde, içeriye ışık sızmasını engelleyen kalın perdeler bulunmaktadır. Savaş nedeniyle halk ekonomik zorluklar çekmektedir.

Grace, kendisinden yardım isteyen bir yaşlı çifte ve konuşamayan genç bir kıza evde kalacak yer verip çocukların hastalığı konusunda uyarıda bulunur. Grace, bu kişileri henüz net bir şekilde tanımadığı için kendilerine güvenmemektedir. Bir gün Grace’in kızlarından biri olan Anne, Victor diye bir çocuğun evde onlarla beraber yaşadığını söyler. İlk zamanlar buna inanmayan Grace, evin etrafında beliren sis bulutları ve başkaca bulgular ile bunun doğru olabileceğini düşünmeye başlar. Artık Grace, çocuklar, güvenemediği insanlar ve iddiaya göre Victor adlı çocuk evde beraber yaşamaya çalışmaktadır.

The Other filminin başrolünü Nicole Kidman oynamaktadır.

28 Gün Sonrası 100

Score: 93%

52
4
8

28 Gün Sonrası

Orjinal İsmi:   28 Days Later

Yapım yılı: 2002

Ülke : İngiltere , İspanya

Bütçe: 8 Milyon Dolar

Hasılat: 82 Milyon Dolar

Süre: 113 dakika

Orijinal adıyla 28 Days Later olarak bilinen 2002 yapımı 28 Gün Sonrası filmi, taraflı tarafsız herkes tarafından beğeni kazanmış olup zombi temasını işleyen filmlerin başında gelmektedir. Film konusu itibariyle, bir damla kan ile bulaşan ve saniyeler içinde tahribata yol açan bir virüsü ve zombiye dönüşen insanları konu almaktadır. Söz konusu virüs, bulaştığı insanlarda cinnete ne cinayet duygusuna eğilim kazandırmaktadır. 28 gün içerisinde bütün ülkeyi etkisi altına alan virüs sebebiyle geride sadece bir avuç insan kalmıştır. Filmde, kalan söz konusu bir avuç insanın hayatta kalma mücadelesini ve kendilerine yaşanabilir bir gelecek yaratma çabaları görülmektedir.

 

Paranormal Aktivite 100

Score: 93%

67
5
9

Paranormal Aktivite

Orjinal İsmi: Paranormal Activity  

Yapım yılı: 2007

Ülke : ABD

Bütçe: 15 Bin Dolar

Hasılat: 193 Milyon Dolar

Süre: 86 dakika

Micah, kız arkadaşı Katie ile birlikte ıssız ve oldukça sessiz bir yerleşim yerinde yaşamaya başlarlar. İlk zamanlarda her şey yolunda gibi görünse bile Katie’nin büyük bir problemi vardır. Ufak yaşlardan itibaren görünmeyen bir şey onu her zaman takip ediyordur. Bu gizli varlık yaşadıkları evde de onları rahatsız etmeye başlar ve tehlikeli dakikalar belirir. Ayrıca bu film pek çok seriden oluşuyor.

 

Cehenneme Bir Adım 100

Score: 93%

63
5
10

Cehenneme Bir Adım

Orjinal İsmi:  The Descent 

Yapım yılı: 2005

Ülke : İngiltere

Bütçe: 5 Milyon Dolar

Hasılat: 57 Milyon Dolar

Süre: 99 dakika

6 tane kız arkadaşın bir gün toplanıp tatil yapmak adına önceden keşfettikleri bir mağaraya gittikten sonra çeşitli esrarengiz olayların patlamasını anlatıyor. Aniden düşen bir kaya parçası ile çıkış kapısının kapanması bu olayların fitilini ateşliyor. Mağaranın derin kısımlarına yolculuk eden kızlar korkunç dakikaları yaşamaktan elbette kaçamıyorlar.

 

Testere 100

Score: 93%

53
4
11

Testere

Orjinal İsmi:  SAW

Yapım yılı: 2004

Ülke : ABD

Bütçe: 1,2 Milyon Dolar

Hasılat: 103 Milyon Dolar

Süre: 102 dakika

Hayatlarını iyi değerlendiremeyen insanları kaçırmakla ünlü olan SAW, onlara ikinci şans tanımak adına çeşitli türden testler sunuyor. Bu testleri geçenlerin yaşayabildiği gibi geçemeyenler sadece ölüyor. Asla bulunamayan ve gizli yerlerde saklanan bu kişilik insanları kaçırıp aynı oda içerisine koyuyor. Kaçırılan insanlar SAW adında ki karakterin söylediklerini birer birer yapmalı ve en kısa sürede puzzle çözümünü gerçekleştirmelidir. Böylece yaşayabilmeleri için ikinci şans sunulur.

 

İçinde Yaşadığım Deri - The Skin I Live In (2011) 100

Score: 93%

27
2
12

İçinde Yaşadığım Deri - The Skin I Live In (2011)

Orjinal İsmi: The Skin I Live In

Yapım yılı: 2011

Ülke : İspanya , ABD

Bütçe: 13 Milyon Dolar

Hasılat: 33 Milyon Dolar

Süre: 120 dakika

2011 yılında iki Oscar kazanan İspanyol yönetmen Pedro Almodavar'ın çılgın bir plastik cerrahın korkunç deneylerini anlatan dramatik gerilim filmi .

Dünyaca ünlü cerrah Robert Ledgard, yapay insan derisinin sırrını keşfetti. Meslektaşlarına fareler üzerinde deneyler yaptığına dair bilgi verir, ancak deneylerinin ana hedefi olan Vera adlı genç bir kadını kır evinde gizlice kilit altında tutar. Doktorun yokluğunda yaşlı hizmetçi Marilia ona bakar. 

Bir gün, doktorun yokluğunda, bir kaplan karnaval kostümü giymiş Marilia'nın savurgan oğlu Seka, eve gelir. Annesinden onu polisten evde saklamasını ister.

İçinde Yaşadığım Deri fliminin yönetmeni Pedro Almodóvar. İspanyol yapımı olan filmin özgün ismi  La piel que habito'dur. 2011 yılı yapımı olan filmin 10 milyon dolar bütçesi ve 30 milyon dolar hasılatı var.

O 100

Score: 92%

56
5
13

O

Orjinal İsmi:  It

Yapım yılı: 2017

Ülke : Kanada , ABD

Bütçe: 35 Milyon Dolar

Hasılat: 700 Milyon Dolar

Süre: 135 dakika

Shephen King tarafından yazılmış bir romanın bir bölümünden esinlenilerek hazırlanan filmdeki zaman kavramı şaşırtıcıdır. İngilizce adıyla It filmi, sağlam ruhların ve kaybedenlerin kalbinin etkileyici ve korkunç bir dille anlatıldığı bir filmdir.

 

Cinnet 100

Score: 91%

40
4
14

Cinnet

Orjinal İsmi: The Shining

Yapım yılı: 1980

Ülke : ABD , İngiltere

Bütçe: 19 Milyon Dolar

Hasılat: 44 Milyon Dolar

Süre: 144 dakika

The Shining adıyla bilinen Cinnet filmi, 1980 yapımıdır. Filmde, Jack Torrance, Colorado dağlarındaki bir otelde kış bakıcısı olmayı kabul etmiştir. Kış sezonunda otelin kapalı olmasından dolayı Jack ve ailesi uzun bir süre söz konusu otelde yalnız kalacaklardır. Torrance’nin küçük oğlu Danny’in medyum yetenekleri vardır ve otelde kötü ruhların bulunduğunu hissetmeye başlamıştır. Jack’in uzun zaman önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski bakıcısı olan Bay Grady’nin hayaleti ile karşılaşıp tanıştığında, işler karışmaya ve değişmeye başlamaktadır. Danny ise babasının bu kötü ruhlar tarafından kontrol altına alındığını ve giderek iyice delirdiğini görmektedir.

 

Karabasan - The Babadook (2014) 100

Score: 90%

65
7
15

Karabasan - The Babadook (2014)

Orjinal İsmi:  The Babadook

Yapım yılı: 2014

Ülke : Avustralya , Kanada

Bütçe: 2 Milyon Dolar

Hasılat: 10 Milyon Dolar

Süre: 93 dakika

The Babadook adındaki Karabasan filmi, korku çerçevesini derinleştirdikçe derinleştirmektedir. Filmin akışı nedeniyle filmin bitiminden itibaren bir süre düşünmek gerekecektir. Karabasan filmi, izleyicilere tatmin edici düzeyde bir hikaye sunmaktadır. 

Sessiz Bir Yer 100

Score: 90%

53
6
16

Sessiz Bir Yer

Orjinal İsmi:   A Quiet Place

Yapım yılı: 2018

Ülke : ABD

Bütçe: 17 Milyon Dolar

Hasılat: 341 Milyon Dolar

Süre: 90 dakika

Orijinal adıyla A Quiet Place olarak bilinen Sessiz Bir Yer filmi, son yılların en başarılı korku filmleri arasında olup korku ve gerilim türünde ayrı bir örnektir. Filmin konusu, iki çocuğa sahip ebeveynlerin sessiz bir yerde yaşamlarına odaklanmaktadır. Söz konusu ailede çocuklar konuşmamaktadır, ancak bu olay sağlıktan kaynaklanan bir nedenle değildir. Aile üyelerinin sessiz bir şekilde işaret dili ile anlaşması gerekmektedir. Ses çıkartılması durumunda evin çevresindeki pusuda bekler haldeki ve ne olduğu belli olmayan yaratıklar tehlike arz etmektedir. Sessiz Bir Yer filmi, her anı gerilim ve korku dolu geçen bir filmdir.

 

Kuzuların Sessizliği 100

Score: 90%

37
4
17

Kuzuların Sessizliği

Orjinal İsmi: The Silence of the Lambs

Yapım yılı: 1991

Ülke : ABD 

Bütçe: 19 Milyon Dolar

Hasılat: 272 Milyon Dolar

Süre: 114 dakika

Orijinla adıyla The Silence of The Lambs olarak bilinen Kuzuların Sessizliği filmi, 1991 yapımı olup başrolde Antony Hopkins, Scott Glenn, Jodia Foster ve Ted Levine’nin yer aldığı bir filmdir. Kuzuların Sessizliği, 7 ayrı dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi senaryo dallarında ödül almıştır. Kuzuların Sessizliği filmi, korku filmleri türünde eşsiz bir yere sahiptir. Filmde, göreve yeni getirilmiş bir FBI ajanının, insanların derisi yüzen ve son olayda biz kızı kaçıran sapık katilinin peşine düşmesiyle başlar.

 

 

Ölüm Çığlığı 100

Score: 90%

44
5
18

Ölüm Çığlığı

Orjinal İsmi:   Rec 

Yapım yılı: 2007

Ülke : İspanya

Bütçe: 2 Milyon Dolar

Hasılat: 30 Milyon Dolar

Süre: 75 dakika

Rec filmi, bir haber muhabiri ve kameramanın itfaiyeciler ile ilgili olarak çekim yapılmasını hazırlamasını konu alıyor. Rutin giden çekimler esnasında aniden gelen ihbar üzerine itfaiyeciler harekete geçer ve heyecan başlar. Yaşlı bir kadın evinde kaza geçirmiştir fakat öyle bir binaya girerler ki işin içinden çıkamazlar. Korku dolu anlar herkesi sarar ve kaçış için ellerinden geleni yaparlar.

 

Denizin Dişleri - Jaws (1975) 100

Score: 90%

43
5
19

Denizin Dişleri - Jaws (1975)

Orjinal İsmi: Jaws 

Yapım yılı: 1975

Ülke : ABD

Bütçe: 7 Milyon Dolar

Hasılat: 470 Milyon Dolar

Süre: 124 dakika

Zamanın en korkunç filmlerinden olan Jaws, sizleri artık denize girerken bir daha düşünmenize yol açacak. Büyük bir köpek balığı sahillere vurur ve herkesi birer birer parçalar. Zamanında herkesin denize girmemesine neden olan bu film önemli klasikler arasında yer alıyor. Ayrıca ödüllü korku filmleri bünyesinde en önemli sıralarda diyebiliriz.

 

Kapan 100

Score: 89%

47
6
20

Kapan

Orjinal İsmi:  Get Out 

Yapım yılı: 2017

Ülke : ABD , Japonya

Bütçe: 4,5 Milyon Dolar

Hasılat: 255 Milyon Dolar

Süre: 104 dakika

İngilizce ve orijinal ismiyle Get Out olarak bilinen Get Out filminde, genç bir siyahi olan Chris, kız arkadaşı Rose ile beraber kızın ailesiyle tanışmak üzere yola çıkmaktadır. Geldikleri kasabada tuhaf ve olağandışı bir şeylerin olduğunu fark eden Chris, burada yaşamakta olan siyahilerin gizemli ve bilinmeyen bir sebeple ortadan kaybolduğunu görmektedir. Orada yaşamakta olan baka bir siyahi, Chris’e derhal buradan uzaklaşması gerektiği yönünde telkinde bulunmuştur. Ancak bu o kadar da kolay olmayacaktır.

 

Altıncı His 100

Score: 89%

40
5
21

Altıncı His

Orjinal İsmi: The Sixth Sense

Yapım yılı: 1999

Ülke : ABD

Bütçe: 40 Milyon Dolar

Hasılat: 672 Milyon Dolar

Süre: 107 dakika

The Sixth Sense, Türkçe çevirisi ile Altıncı His filmi, ABD yapımı olup 1999 yılında çekilmiştir. Filmin konusu itibariyle karanlık güçlerin 8 yaşında bir çocuğu etkisi altına almasını işlemektedir. Söz konusu çocuk, kendisinde olağanüstü bir takım güçlerin ve özelliklerin var olduğunu fark etmiş, bunların sebebini anlayamamıştır. Çektiği acıları yalnızca çocuk psikologu olan Malcolm Crowe’ye anlatabilmektedir.

 

Çığlık 100

Score: 89%

39
5
22

Çığlık

Orjinal İsmi:  Scream

Yapım yılı: 1996

Ülke : ABD

Bütçe: 14 Milyon Dolar

Hasılat: 173 Milyon Dolar

Süre: 111 dakika

En iyi korku filmleri listesi içerisinde Scream filmi olmazsa olmazlardandır. Lise öğrencisi olan Casey aniden bir telefon alır ve bu telefonda hiç tanımadığı bir kişi konuşur. Belirli bir zaman sonra gerçekleşmiş olan cinayeti polis araştırmaya başlar. Hayalet yüz olarak adlandırılan bir katil seçtiği kişileri hep aynı şekilde öldürür. Bir grup genç bu katil ile baş başa kalır ve kimin yaptığını bulmak için çabalamaya başlarlar.

 

Karanlık Armoniler 100

Score: 88%

44
6
23

Karanlık Armoniler

Orjinal İsmi:  Werckmeister Harmonies 

Yapım yılı: 2000

Ülke : Macaristan , İtalya , Almanya , Fransa

Bütçe: -

Hasılat: -

Süre: 145 dakika

Orijinal adıyla Werckmeister Harmonies olarak bilinen Karanlık Armoniler filmi, dünyaca ünlü başarılı yönetmenlerden Bela Tarr tarafından yönetilmiştir. Tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösterilen Karanlık Armoniler, bir kitaptan uyarlanmıştır. Film, sakin bir kasabaya sirk eğlencesinin gelmesinin ardından oradaki yaşamın hareketlenmeye başlamasını konu almaktadır. Filmde birçok korku ve gerilim sahnesi vardır.

 

Şeytan 100

Score: 88%

37
5
24

Şeytan

Orjinal İsmi: The Exorcist

Yapım yılı: 1973

Ülke : ABD

Bütçe: 12 Milyon Dolar

Hasılat: 329 Milyon Dolar

Süre: 122 dakika

Orjinal ismi The Exorcist olan film William Peter Blatty tarafından 1971 yılında yazılmış olan The Exorcist isimli kitaptan uyarlanmıştır. Doğa üstü bir korku filmidir. Film ayrıca çekim sırasında setinde meydana gelen enterasan olaylarla gündem olmuş.

 

Gir Kanıma 100

Score: 87%

45
7
25

Gir Kanıma

Orjinal İsmi:  Let the Right One In

Yapım yılı: 2008

Ülke : İsveç

Bütçe: 3,4 Milyon Dolar

Hasılat: 11 Milyon Dolar

Süre: 114 dakika

Let The Right One In adıyla bilinen Gir Kanıma filmi, 2008 yapımı olup kitaptan uyarlanmış filmlerdendir. Yönetmenliğini dünyaca ünlü Thomas Alfredson yapmıştır. Son yıllarda çekilmiş olan vampir filmlerine farklı bir boyut getiren Gir Kanıma filmi, kesinlikle şans verilmesi gereken filmler arasındadır. Filmde Oscar, Eli adında 12 yaşında banliyölerde yaşamakta olup oldukça olağana üstü özelliklere sahip çocuğa aşık olur. Eli’nin ışığa dayanamayan ve yalnızca geceleri dışarı çıkabilen sırrını çözmüş olan Oscar’a bir karar verme görevi düşmektedir.

 

Şeytanın Ölüsü - The Evil Dead (1981) 100

Score: 86%

56
9
26

Şeytanın Ölüsü - The Evil Dead (1981)

Orjinal İsmi:  The Evil Dead

Yapım yılı: 1981

Ülke : ABD

Bütçe: 350 Bin Dolar

Hasılat: 2.4 Milyon Dolar

Süre: 90 dakika

The Evil Dead adıyla bilinen Şeytanın Ölüsü filmi, Sam Raimi tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Film ormanlık alanda başlamaktadır. Bilmedikleri bir yerin ortasında bir grup genç, ürkütücü bir kabine doğur yola çıkmaktadır. Süreç boyunca bir şeytan uyanır ve gençler ile şeytan arasında bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

 

Eraserhead 100

Score: 86%

50
8
27

Eraserhead

Orjinal İsmi:  Eraserhead 

Yapım yılı: 1977

Ülke : Avustralya 

Bütçe: 100 Bin Dolar

Hasılat: 7 Milyon Dolar

Süre: 90 dakika

Eraserhead filmi, yalnız izlenmeyecek filmler arasındadır. David Lynch tarafından imzalı olan film, aynı zamanda yönetmen ilk uzun metrajlı filmidir. Uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary’in hamile kaldığını öğrenen Henry Spencer, onu evine getirir. Mary, zaman geldiğinde doğum gerçekleşir ve bebek dünyaya gelir. Ancak dünyaya gelen şey bir bebek değil, insan dışı olan bir yaratıktır. Ardından Mary evden kaçar, Henry Spencer için kabul dolu, zorlu süreç böylelikle başlar.

 

Suspiria 100

Score: 86%

18
3
28

Suspiria

Orjinal İsmi: Suspiria

Yapım yılı: 2018

Ülke : İtalya , ABD

Bütçe: 20 Milyon Dolar

Hasılat: 8 Milyon Dolar

Süre: 152 dakika

Genç bir Amerikalı kadın ünlü dans grubuna katılmak için Berlin'e gelir. Bununla birlikte, stüdyonun duvarları içinde, kız aniden uğursuz ve doğaüstü bir şey keşfeder. Efsanevi dans akademisini saran lanetin sırrını ifşa etmeye vakti yoksa bir sonraki kurban olacağını çok geçmeden anlar.

1977 yılında Suspiria isimli İtalyan korku filminin yeniden uyarlama filmidir. 2018 yapımı olan film 152 dakika uzunlukta. 

Altın Eldiven 100

Score: 86%

18
3
29

Altın Eldiven

Orjinal İsmi: The Golden Glove

Yapım yılı: 2019

Ülke : Almanya , Fransa

Bütçe: -

Hasılat: -

Süre: 110 dakika

Uluslararası ortak yapım olan filmin yönetmen koltuğunda Fatih Akın oturmakta. 2019 yapımı olan film 109 dakika uzunluğunda. Altın Eldiven eniyi makyaj dalında Alman Film Ödülünü almıştır.

70 yılların başında Hamburg'ta, hayatında hiçbir şey başaramayan ve orta yaş bulunalımında olan Fritz Honka, sıkıcı akşamlarını Altın Eldiven ismindeki barda geçirir.Barda fahişelerle tanışır ve sonra onları dairesinde vahşice öldürür. 

Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu 100

Score: 86%

36
6
30

Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu

Orjinal İsmi:  Resident Evil: Extinction 

Yapım yılı: 2007

Ülke :  Almanya , ABD , Fransa , Avustralya , İngiltere

Yönetmen: Russell Mulcahy

Bütçe:  45 Milyon Dolar

Hasılat: 150 Milyon Dolar

Süre: 94 dakika

Film, Mila Jovovich'in dünyanın kurtarıcısı olarak yaptığı inanılmaz maceralarının yeni bir uyarlaması. Bu sefer yönetmen koltuğunda Russell Mulcay oturuyor.

 Üçüncü filmin daha düşünceli bir konusu var, sadece kan ve dehşet değil, aynı zamanda ana karakterin kendi benliğiyle mücadelesini anlatıyor. Özel efektler ise ilk filmlerden biraz daha basit. Ancak entrika, izlemenin son dakikasına kadar devam ediyor. 
Raccoon City'deki felaketten birkaç yıl sonra, virüs tüm dünyaya yayıldı ve hayatta kalan küçük bir grup, zombilerden kaçmak için sürekli hareket ediyor. Bu sırada herkesten ayrılmış olan Alice, tek başına Umbrella şirketini yok etmeye çalışır.

Kehanet 100

Score: 85%

46
8
31

Kehanet

Orjinal İsmi:   The Omen

Yapım yılı: 1976

Ülke : İngiltere , ABD

Bütçe: 2.8 Milyon Dolar

Hasılat: 61 Milyon Dolar

Süre: 111 dakika

The Omen adlı film, 1976 yapımı olup Mesih karşıtı bir çocuk ile ebeveyninin mücadelesini konu alır. filmin çekimlerinde de oyuncuların başına korkunç şeylerin geldiği söylenmektedir.

 

Yaratık 100

Score: 83%

34
7
32

Yaratık

Orjinal İsmi: Alien

Yapım yılı: 1979

Ülke : ABD , İngiltere

Bütçe: 11 Milyon Dolar

Hasılat: 99 Milyon Dolar

Süre: 116 dakika

1979 yapımı olan Yaratık filminin orijinal ismi Alien’dır. Konusu itibariyle film, görevini tamamlamasının ardından Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun iki kadın, beş erkek ve bir erkek mürettebat, özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarlar tarafından çevrede bulunan bir gezegende yabancı bir yaşam türünün tespit edilmesi üzerine uyandırılan mürettebatın, akıllı seviyede olabilecek her canlıyı araştırmaları yasal bir zorunluluktur.

 

Halka 100

Score: 83%

20
4
33

Halka

Orjinal İsmi:  The Ring

Yapım yılı: 2002

Ülke :  ABD

Bütçe: 48 Milyon Dolar

Hasılat: 249 Milyon Dolar

Süre: 115 dakika

Gazeteci olan Rachel Keller. Bir arkadaşını isteği üzerine kızının ve 3 arkadaşının ölümünü araştırıyor. Araştırma sırasında Rachel tüm gençlerin korkunç görüntülerin olduğu bir video kaseti izlediğini ve ardından telefonda 7 gün içerisinde öleceklerinin bilinmeyen bir kişi tarafından söylendiğini buluyor. Araştırması sonrasında kasedi bulan Rachel video izliyor ve aynı şekilde telefonu çalışıyor ve 7 gün içerisinde öleceğini duyuyor. Rachel olayı çözüp ölümden kurtulması için sadece 7 günü bulunuyor. 

Filmin orjinal ismi The Ring olan film 2002 Abd yapımıdır. Gerilim , Gizem , Korku türünde olan Halka filminin yönetmeni Gore Verbinski'dir.Senaryo ise Kôji Suzuki - Ehren Kruger - Scott Frank üçlüsü tarafından kaleme alınmıştır. Halka - The Ring filmi 1998 yapımı olan Ringu filminin yeniden çekilmesidir. 45 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan The Ring filminin toplam hasılatı yaklaşık 249 milyon dolardır.

Tepenin Gözleri 100

Score: 83%

20
4
34

Tepenin Gözleri

Orjinal İsmi: The Hills Have Eyes

Yapım yılı: 2006

Ülke : ABD

Bütçe: 15 Milyon Dolar

Hasılat: 69 Milyon Dolar

Süre: 107 dakika

2006 yılında yapılan Tepenin Gözleri filminin yönetmenleri Wes Craven, Alexandre Aja ve Martin Weisz’dir. 1977  yapımı olan Tepenin Gözleri filminin yeniden uyarlamasıdır.107 dakika uzunlukta olan filmin bütçesi 15 milyon dolar ve 69 milyon dolar toplam hasılatı vardır. 

 The Hills Have Eyes'in Konusu

Carter ailesi bir karavanda Amerika’da seyahat ederken yolları karıştırır. Savaş sırasında nükleer testlerin yapıldığı Kaliforniya'daki çölden geçerken arabaları bozulur ve kendilerini medeniyetten uzakta bulurlar. Eğlenceli bir yolculuk bir kabusa dönüşür. Bulundukları bölgede radyasyona maruz kalan yerel mutantlar var ve ailenin peşine düşüyorlar.

 

Korku Seansı 2 100

Score: 83%

10
2
35

Korku Seansı 2

Orjinal İsmi:   The Conjuring 2

Yapım yılı: 2016

Ülke :  ABD , İngiltere , Kanada

Bütçe: 40 Milyon Dolar

Hasılat: 320 Milyon Dolar

Süre: 133 dakika

Modern sinemanın en iyi korku filmlerinden biri haline gelen korku filmi “The Conjuring ” in devamı.
İlk bölümde olduğu gibi, ana karakterler cesur hayalet avcıları Ed ve Lorraine Warren'dır .Bu kez çift, Londra'nın kuzeyindeki Anfield'e seyahat eder ve aldıkları önbilgilere göre burada evlerden birinde garip şeyler olmaya başlamış.İngiliz Amityville denilen bir yerde, dört çocuk yetiştiren talihsiz bir bekar anne yaşıyor; on bir yaşındaki kızı, bu evin gerçek sahibi olduğunu iddia eden yetmiş iki yaşındaki bir adamın hayaleti tarafından rahatsız ediliyor.  Oraya vardıklarında, yıllar boyunca pek çok korkunç şey görmüş ve artık onları şaşırtacak çok az şey olduğunu düşünürken, gizemli evin her köşesinde tam anlamıyla hüküm süren baskıcı uğursuz atmosferden dehşete düşerler. 

Elm Sokağında Kâbus 100

Score: 82%

28
6
36

Elm Sokağında Kâbus

Orjinal İsmi:  A Nightmare on Elm Street 

Yapım yılı: 1984

Ülke :  ABD

Bütçe: 1.8 Milyon Dolar

Hasılat: 25 Milyon Dolar

Süre: 92 dakika

 Orjinal ismi Nightmare on Elm Street. Elm Sokağında Kâbus  Wes Craven tarafından yazılan ve yönetilen 1984 tarihli Amerikan korku filmi ve Nightmare on Elm Street serisinin ilk filmi. İlk filmde  Heather Langenkamp, ​​John Saxon, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund ve Johnny Depp rol alıyor. ABD'nin Ohio eyaletinde bir kasabada Freddy Krueger tarafından rüyalarında takip edilen ve saldırıya uğrayan birkaç genci konu ediniyor.

 

İşkence Odası 100

Score: 82%

14
3
37

İşkence Odası

Orjinal İsmi:  Martyrs 

Yapım yılı: 2008

Ülke :  Fransa , Kanada

Bütçe: 6,5 Milyon Dolar

Hasılat: -

Süre: 99 dakika

Fransa, 70'lerin başı. Neredeyse bir yıldır kayıp olduğu bildirilen küçük bir kız olan Lucy, bir köy yolunda dolaşırken bulunur. Çocuk derin bir şok içindedir ve ne olduğunu anlatamaz. Polis, çocuğun tutulduğu yeri (terk edilmiş bir mezbaha)  çabucak bulur. Elde edilen bilgiler kızın tutulu olduğu yeri uzun süre terk etmediğini gösteriyor. Çocuğun kirli, zayıflamış, susuz kalmış bedeninde cinsel istismara dair hiçbir işaret bulunmuyor. Bu bir pedofil tarafından işlenen bir suç değil, çok daha garip bir şey. Bu yerde ne oldu? Lucy kaçmayı nasıl başardı?

 

Peşimdeki Şeytan 100

Score: 81%

21
5
38

Peşimdeki Şeytan

Orjinal İsmi:  It Follows

Yapım yılı: 2014

Ülke :  ABD

Bütçe: 2 Milyon Dolar

Hasılat: 21 Milyon Dolar

Süre: 100 dakika

2014 yapımı olan film  2015 yılında gösterime girmiştir. Abd yapımı olan filmin başrollerinde Linda Boston, Heather Fairbanks ve Aldante Foster yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda David Robert Mitchell oturmaktadır. 2 milyon dolar bütçesi bulanan film 23,3 milyon dolar hasılat yapmıştır. 100 dakikalık bir yapım olan filmin orjinal ismi It Follows’tur.

Sıradan bir hayatı olan Jay (Maika Monroe) hoşlandığı yeni erkek arkadaşı Paul  (Jake Weary) ile şehir dışındaki bir gece geçirir. Gece sonunda Jay, terk edilmiş bir binanın ortasında bir tekerlekli sandalyeye bağlı olarak uyanır. Jay’ın hayatı o geceden sonra değişmeye başlar. Kişiden kişiye cinsel ilişki yoluyla geçen ölümcül bir şeytan musallat olmuştur. Şeytandan kurtulmanın tek yolu onun da başkasına bulaştırması gerektiğini Paul söylemiş olsada Jay buna razı olmaz. Sürekli kendini birileri tarafından takip edilip izlenen Jay ölümün kendisine hızla yaklaştığını anlar. Durumu diğer arkadaşlarına anlatsa da arkadaşları duruma inanmaları kolay olmamıştır. Arkadaşlarıyla peşindeki şeytandan kurtulma çabalarını filmin konusu olmuştur.

 

Lanet 100

Score: 80%

12
3
39

Lanet

Orjinal İsmi:  Sinister

Yapım yılı: 2012

Ülke :  ABD , İngiltere , Kanada

Bütçe: 3 Milyon Dolar

Hasılat: 77 Milyon Dolar

Süre: 110 dakika

Dedektif hikayeleri yazan yazar ailesi ile birlikte küçük bir kasabaya taşınır. Taşındığı ev de bir yıl önce içerisinde yaşayanların kokunç şekilde öldüğünü öğrenir. Yazar evde video kasetler bulur. Bulduğu kasetleri izleyen yazar evde işlenen cinayetlerin kaydı olduğu görüntüler olduğunu anlar. Ardından evde korkunç şeyler olmaya başlar ve şimdi sevdiklerinin hayatları tehlikededir.

Film yönetmeni Scott Derrickson , başrollerini Ethan Hawke ve James Ranson paylaştı . İlk gösterimini 1 Mart 2012'de South by Southwest Film Festivali'nde gerçekleşti.

Ruhlar Bölgesi 100

Score: 78%

18
5
40

Ruhlar Bölgesi

Orjinal İsmi:  Insidious

Yapım yılı: 2010

Ülke :  ABD

Bütçe: 1,5 Milyon Dolar

Hasılat: 97 Milyon Dolar

Süre: 103 dakika

Josh ve eşi üç çocuğu ile yeni bir eve taşınmışlardır. Çocukların en büyüğü korkunç bir komaya girer. Ardından evde anormal olaylar cereyan etmeye başlar. Josh yaşanan olaylara çok fazla inanmasa da baskılara dayanamayarak eve medyum çağrılmasına ikna olur. Olaylar medyumun gelmesi ile iyice değişmeye başlar.

Filmin orjinal ismi  Insidious dur Abd yapımı olan film  2010 yılı yapımıdır. Senaryo Leigh Whannell'le ait yönetmen koltuğunda ise James Wan oturmaktadır. 103dk olan yapımın bütçesi 1.5 milyon dolar olmasına rağmen 99 milyon dolarlık hasılatı ile dikkat çekmektedir.

 

 • solidpencil
  2021-01-10

  1

  Film izlemek başkadır ama korku filmi izlemekse bambaşkadır. İşte heyecan ve adrenalinin hiç eksik olmadığı 5 film.


  • TILSIM (WİSHMASTER) / 1997 YAPIM

  Başrollerini Tammy Lauren, Andrew Divoff ve Robert Englund’ın paylaştığı ABD yapım bir filmdir. ABD’nin limanlarının birinde değer biçilemeyen bir heykel bulunur. Yıllar önce bu heykelin içine hapsedilen cin artık serbest kalmıştır. Cinin serbest kalabilmesi için dilek dilenmesi gerekiyor. Cin serbest kalma uğruna dilekleri diletebilecek mi?

  • 13. CUMA (THE 13TH FRİDAY) / 2009 YAPIM

  Bir kadın bir cihaz bulur ve ne olduğunu merak ettiği cihazı oynamaya başlar, cihaz aktif hale gelir fakat kadın kendisine musallat olacak kötü bir ruhu serbest bıraktığından haberi yoktur.  13. Cuma günü, cihazın içine hapsolmuş  kötü ruh artık serbest kalmıştır. Kadın bu lanetten kurtulabilecek mi?


  • KOLEKSİYONCU (THE COLLECTOR) / 2009 YAPIM

   ABD yapım bu filmde kumar borcu nedeniyle çıkmaza giren Arkin tesisatçı olarak çalıştığı evi soymaya karar verir. Bir akşam evde kimsenin olmadığını düşünerek eve girer. Arkin’in sandığı gibi ev boş değildir ve kötü bir sürpriz de onu beklemektedir.


  • TESTERE (SAW) / 2004 YAPIM

  ABD yapım olan bu filmde sınırları zorlayan bir seri katilin kurbanlarına yaşamın değerini  anlamaları için yaptığı işkencelere ve tuzaklara yer veriliyor. Kurbanlar bu ölümcül oyunlarda başarılı olabilecek mi?  Yaşam ve zaman arasında geçen gerilim dolu bir film.


  • HERKES ÖLECEK (NO ONE LİVES) / 2012 YAPIM

  İngiliz aktör Luke Evans’ın başrolünü üstlendiği ABD yapımı bu filmde, bir grup öğrencinin içinden kaçmayı başaran Emma arkadaşlarının vahşi bir katil tarafından öldürüldüğünden haberdardır. Hırsızlık yapan bir otoyol çetesi tarafından ikinci kez kaçırılan Emma’yı katilin ise hiç bırakma niyeti yok. Katil, çetenin peşine düşer ve her üyesini teker teker avlar taki Emma’ya ulaşıncaya kadar. Emma katilin elinden kurtulabilecek mi? Hep birlikte görelim…

 • Garez (visitor)
  2021-03-18

  1

  2020 yılında gösterime giren en iyi 5 korku filmi
  1- Garez - The Grudge
  2-Derin Sular (Underwater)
  3-Color Out of Space
  4-The Turning
  5-Run Sweetheart Run

 • Urut (visitor)
  2021-01-14

  0

  Hint filmi Butcher House'u izleyin

 • shar (visitor)
  2021-02-06

  0

  Gökyüzünden kanın geldiği korku filmi The Missing Horror Hut 2013'ü izleyin

 • Mry (visitor)
  2021-02-28

  0

  Çocuk türündeGrady Kız Kardeşler en korkutucu film olmalı.

 • Daha Fazla Yorum