En iyi bilim kurgu filmleri

By Kazım | Posted in Sinema - Dizi | Views
En iyi bilim kurgu filmleri

 

Bazı bilim kurgu filmleri vardır, gerçekçi olmasalar bile izleyicileri yani bizleri çok ciddi şekilde etkiler. Hatta bazen o filmlerden çıkaracağımız önemli dersler bile o filmleri izlemeye kesinlikle değer. İşte bu listemizde de sizleri büyüleyecek o muhteşem bilim kurgu filmlerini sıraladık.


Matrix 100

Score: 96%

129
7

Yapım yılı: 1999

Yönetmen:Lana ve Lilly Wachowski

Bütçe: 63 Milyon Dolar

Hasılat: 460 Milyon Dolar

Süre: 136 dakika

Thomas Anderson'ın hayatı iki kısma ayrılıyor: Gündüzleri üstlerinden azarlanan en sıradan ofis çalışanı ve geceleri ise Neo adında bir hacker'a dönüşüyor ve ağda ulaşamadığı yer yok. Ama bir gün her şey değişir - kahraman farkında olmadan korkunç gerçeği öğrenir: Onu çevreleyen her şey bir illüzyondan başka bir şey değildir, Matrix ve insanlar, insanlığı köleleştiren yapay zeka için sadece bir besin kaynağıdır. Ve bu yabancı ve korkunç dünyadaki güç dengesini yalnızca Neo değiştirebilir.

Limit Yok 100

Score: 96%

25
2
2

Limit Yok

Orijinal İsim: Limitless

Yapım yılı: 2011

Yönetmen: Neil Burger

Bütçe: 27 Milyon Dolar

Hasılat: 161 Milyon Dolar

Süre: 105 dakika

Başrollerinde Bradley Cooper ve Robert De Niro gibi isimlerin olduğu bu film sizi izlerken filmin içindeymişsiniz gibi hissettirecek. Film, sizi izlerken ciddi manada gaza getirecektir ve bu yüzden de ne zaman bittiğini anlamayacaksınız bile. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Filmin konusu; kasvetli geleceğinden dehşete düşen aynı zamanda günlük yaşamında hiçbir işe bağlanamayan Eddie, ona keskin bir akıl veren bir ilaç denemeye davet edilir. Borsada ilerleme kaydederken birkaç negatif unsurun dikkatini çekiyor.

 

Galaksinin Koruyucuları 100

Score: 92%

60
6
3

Galaksinin Koruyucuları

Orjinal İsmi: Guardians of the Galaxy

Yapım yılı: 2014

Yönetmen: James Gunn

Bütçe: 196 Milyon Dolar

Hasılat: 772.8 Milyon Dolar

Süre: 121 dakika

Amerika yapımı bilimkurgu filmi olan Galaksinin Koruyucuları, dünya çapında 773 milyon dolar üzerinde bir hasılat elde etmiştir. 28 Nisan 2017’de ikinci filmi vizyona girmiş ve Avengers: End Game filminde de bu kahramanlar yer almıştır.

Filmin yönetmen koltuğunda James Gunn yer alıyor. Kevin Feige’nin yapımcılığını yaptığı filmin başrol oyuncuları arasında Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper yer alıyor.

Filmin konusunda ise Peter isimli çocuğun annesi ölüm döşeğindeyken babasının ışıktan oluşan bir melek olduğunu söyler. Uzay gemisi tarafından kaçırılan Peter, yıllar sonra usta bir hırsıza dönüşür. Bir küreyi çalmak için gittiği bir gezegende küreyi alır ve kürenin peşindeki diğerlerinden kaçmayı başarır. Kürenin peşindeki Gomara, Roket, Groot, Nova, Drax olaylar arasında iyi bir ekip olur. Küreyi Thanos’un eline geçmemesi için savaş vermeye başlar. 2 Saat süren yapım Marvel Comics’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

 

Başlangıç 100

Score: 89%

17
2
4

Başlangıç

Orijinal İsim: Inception 

Yapım yılı: 2010

Yönetmen: Christopher Nolan

Bütçe: 160 Milyon Dolar

Hasılat: 828 Milyon Dolar

Süre: 148 dakika

 

Başrollerinde Leonardo Dicaprio, Tom Hardy ve Cillian Murphy gibi isimlerin olduğu film aynı zamanda resmen bilim kurgu dünyasının en karmaşık ve gizemli filmi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İzlerken özellikle filmin nasıl bittiğini anlamamanız filmden aldığınız keyfi kesinlikle etkilemiyor. Hatta kafa karıştırıcı olduğu için keyfinizi 2 kat daha arttırıyor diyebiliriz. Ayrıca Interstellar ve The Dark Knight filmlerinin de müziklerini yapan Hans Zimmer’ı Inception’da da görüyoruz. Filmin müzikleri de diğer Nolan filmlerinde olduğu gibi en az film kadar kaliteli. Filmin konusuna geçmeden önce son olarak altını çizerek bilim kurgu dünyasının vazgeçilmez ve unutulmaz filmi olan Inception’ı izlemeden sakın geçmeyin diyoruz.

Filmin konusu; Cobb, bir şekilde rüyalarına girerek hedeflerinden bilgi çalar. Saito, hasta rakibinin oğluna bir başlangıç ​​yapmanın bedeli olarak Cobb'un sabıka geçmişini temizlemeyi teklif eder.

 

Logan 100

Score: 88%

21
4
5

Logan

Orijinal İsim: Logan 

Yapım yılı: 2017

Yönetmen: James Mangold

Bütçe: 97 Milyon Dolar

Hasılat: 619 Milyon Dolar

Süre: 169 dakika

Wolverine filminden de tanıdığımız James Mangold’un yönetmen koltuğunda olduğu bu film, diğer bilim kurgu filmlerinden biraz farklı. Aksiyonlu ve maceralı sahnelerle dolu olan Logan filmini izlerken sıkılmanız neredeyse mümkün değil. Aynı zamanda Wolverine filminin devamı gibide düşünebilirsiniz. Filmin müzikleri ve çekim yerleri western filmlerini andırmıyor değil. Filmin konusu; Logan, Laura adlı genç bir mutantı güvenli bir yere götürmek için emeklilikten çıkar. Mutantların nesli tükenmeye başlarken, yol boyunca kendileriyle deneyler yapan kötü bir şirketten kaçan diğer mutantlarla tanışır.

Avatar 100

Score: 88%

24
3
6

Avatar

Orijinal İsim: Avatar

Yapım yılı: 2009

Yönetmen: James Cameron

Bütçe: 237 Milyon Dolar

Hasılat: 2.744 Milyar Dolar

Süre: 162 dakika

Sinema tarihine damgasını vuran bu filmin yönetmenliğini Titanic’ten de tanıdığımız Kanadalı ünlü film yapımcısı ve yönetmeni James Cameron üstleniyor. Görsellik açısından biz izleyicileri aşırı derecede büyüleyen ve maceralı sahneleriyle de bilim kurgu filmlerinin arasında çığır açan bu filmi izlemeden sakın geçmeyin. Gişede rekor kıran Avatar filminin devamı yıllardır beklenildiği üzere büyük ihtimalle 2021 yılında sinemalarda vizyona girecek. Avatar filminin konusu ise; felçli olan Jake, kurumsal bir görev için Na'vi'de yaşadığı Pandora'daki ikizinin yerini alır. Yerliler onu kendilerinden biri olarak kabul ettikten sonra, sadakatlerinin nerede olduğuna karar vermelidir ve o şekilde yollarına devam etmelidirler.

The Truman Show 100

Score: 87%

13
3
7

The Truman Show

Orijinal İsim: The Truman Show 

Yapım yılı: 1998

Yönetmen: Peter Weir

Bütçe: 60 Milyon Dolar

Hasılat: 264 Milyon Dolar

Süre: 103 dakika

Jim Carrey’nin başrolünde olduğu kara mizahlı güzel bir komedi filmi olan The Truman Show, Bilim kurgu olduğunu çok hissettirmese de olağanüstü olaylar içerdiği için bu filmi bilim kurgu kategorisine alabiliriz. Bir yandan gülebileceğiniz ve bir yandan da şaşırabileceğiniz birçok sahne içeren bu filmi de izlemenizi tıpkı listemizdeki diğer filmlerde olduğu gibi şiddetle öneriyoruz. Filmin konusu; bir sigorta satıcısı, tüm hayatının bir televizyon programı olduğu ve aile üyelerinin sadece aktör olduğu gerçeğinden habersizdir. Bir şeyleri fark edip gerçeği ortaya çıkardığında kaçmaya karar verir.

 

Yıldızlararası 100

Score: 83%

21
4
8

Yıldızlararası

Orijinal İsim: Interstellar 

Yapım yılı: 2011

Yönetmen: Christopher Nolan

Bütçe: 165 Milyon Dolar

Hasılat: 675 Milyon Dolar

Süre: 169 dakika

Ünlü İngiliz-Amerikan film yapımcısı ve yönetmeni Christopher Nolan’ın yaptığı mükemmel bir başyapıt. Bu filmi izlemeden sakın geçmeyin. Bilim kurgu filmlerini sevmeyenler bile emin olun bu filmden zevk alacaktır, çünkü sırf müzikleri için bile izlenebilecek bir film. Aynı zamanda filmin içerisinde daha önce hiç karşılaşmadığımız bir dram var. Karmaşık gizemlerle dolu olan Interstellar filmini hâlâ izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneriyoruz. Filmin konusu; gelecekte, Dünya'nın yaşanmaz hale geldiği yerde, çiftçi ve eski NASA pilotu Cooper'dan, insanlar için yeni bir gezegen bulmak için bir araştırmacı ekibiyle birlikte bir uzay aracına pilotluk yapması istenir.

 

Terminatör 100

Score: 80%

16
5
9

Terminatör

Orijinal İsim: The Terminatör

Yapım yılı: 1984

Yönetmen: James Cameron

Bütçe: 6,4 Milyon Dolar

Hasılat: 78 Milyon Dolar

Süre: 108 dakika

Bilim kurgu filmlerinin unutulmaz serisi Terminatör, ilk filmi 1984 yılında sinemalarda yerini almıştır. Toplamda 5 film olan seride ilk 3 film özgün ve hikayeleriyle daha çok ön plana çıktığı için tek kelimeyle efsaneydi diyebiliriz. Son filmi 2015 yılında çıksa da gişede istenilen başarıyı yakalayamamıştır. Filmin konusu; tarihin akışı değişmedikçe gelecekte düşmanına karşı uzun bir savaş açacak olan oğlunu durdurmak için bir cyborg suikastçısı, garson Sarah'ı öldürmesi için zamanında geri gönderilir. İnsan ırkının yok olmaması için mücadele etmeleri gerekir.

Yükseltme 100

Score: 79%

22
7
10

Yükseltme

Orijinal İsim: Upgrade

Yapım yılı: 2018

Yönetmen: Leigh Whannell

Bütçe: 5 Milyon Dolar

Hasılat: 17 Milyon Dolar

Süre: 101 dakika

Yakın gelecekte, insan yaşamının her alanında çeşitli teknolojiler yer alacak. Ancak bu teknolojik dünyada Gray, teknolojiye karşı el emeği ile çalışmayı seven sadece birkaç kişiden biridir. Eski arabaları onaran bir tamircidir. Bir gün, müşteriden dönerken Gray ve karısı kaza geçirir ve sonrasında bir çetenin eline geçer, bunun sonucunda kadın ölür ve Gray felç olur. Aynı zengin müşteri, Gray'ın hareketliliğini tamamen eski haline getirebilecek deneysel bir Stem implantı almasını ister.

Venom: Zehirli Öfke 100

Score: 79%

19
6
11

Venom: Zehirli Öfke

Orijinal İsim: Venom

Yapım yılı: 2018

Yönetmen: Ruben Fleischer

Bütçe:  100 Milyon Dolar

Hasılat: 217 Milyon Dolar

Süre: 112 dakika

 

Son Umut 100

Score: 78%

14
5
12

Son Umut

Orijinal İsim: Children of Men

Yapım yılı: 2006

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Bütçe: 76 Milyon Dolar

Hasılat: 69 Milyon Dolar

Süre: 104 dakika

Yakın bir geleceğe yönelik gerilimli sahnelerle dolu olan muhteşem bir film. Yakın bir geleceğe yönelik derken evet cidden çok yakın, 2027 yılından bahsediyoruz. Filmi izlerken aşırı derecede heyecanlanacaksınız ve ne zaman bittiğini anlamayacaksınız bile. Filmin konusu; 2027'de 18 yıllık insan kısırlığı, toplumu yok olmanın eşiğine getirdi. Bir kadın mucizevi bir şekilde hamile kaldığında, bürokrat Theo onu güvenli bir yere götürmek zorundadır. Bakalım insan neslinin sonu ne olacak?

Aşk 100

Score: 67%

10
6
13

Aşk

Orijinal İsim: Her

Yapım yılı: 2013

Yönetmen: Spike Jones

Bütçe: 23 Milyon Dolar

Hasılat: 48 Milyon Dolar

Süre: 126 dakika

Listemizdeki romantik ve bilim kurgu olan tek film. Zaten romantik olması diğer bilim kurgu filmlerinden çok daha farklı olduğunu gösteriyor. Alışılmadık ve özgün olması filmi daha özel kıldığı gibi izleyicileri de derinden etkiliyor. En iyi film akademi ödülü alan bu filmi izlemenizi listemizdeki diğer filmlerde olduğu gibi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Daha önce hiç bu tarz bir film izlemediğinize garanti veriyoruz. Filmin konusu; içe dönük bir yazar olan Theodore Twombly, yazmasına yardımcı olmak için bir Yapay Zeka sistemi satın alır. Ancak, YZ'nin öğrenme ve uyum sağlama yeteneğini öğrendiğinde ona aşık olur.

    Yorum Yapılmamış

    İlk yorumu sen yapmaya ne dersin?