EN İYİ MARVEL FİLMLERİ

By vera61 | Posted in Sinema - Dizi | Views
EN İYİ MARVEL FİLMLERİ

Marvel sinematik evreni 2008 yılında Demir Adam filmi ile başlar. Sonraki dönemlerde Hulk, Kaptan Amerika, Black Widow, örümcek adam, ant man gibi süper kahramanların solo filmleri ile devam eder. Bu sinematik evrende kurgulanan hikayelerin hepsi birbirine bağlıdır. Bu sürecin birinci evresi Yenilmezler filmi ile tamamlanır. Filmde tüm kahramanlar bir arada yer alır. İkinci dönemde yeni süper kahramanların solo filmleri ile devam eden hikaye ikinci evresini 2015 yılında Avengers: Ultron Çağı ile tamamlanır. Üçüncü evresinde ise Avengers: Sonsuzluk Savaşı ile başlar ve Örümcek Adam: Evden Uzakta filmi ile sona erdi. Bu üç aşamaya toplu olarak The Infınity Saga denilmiş ve dördüncü evresine Black Widow filmi ile başlaması ön görülüyor. İlk filmi çıkan kahramanların ikinci filmlerinin bu dönemde çıkması planlanıyor.


AVENGERS: SONSUZLUK SAVAŞI  (2018 ) 100

Score: 94%

34
2
1

AVENGERS: SONSUZLUK SAVAŞI (2018 )

Marvel Comics’in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanmış olan Avengers: Sonsuzluk Savaşı filmi, Nisan 2018’de vizyona girmiştir. Yönetmen koltuğunda Anthony Russo ve Joe Russo olmaktadır. 8,4 imdp puanı ile en yüksek izlenme oranlarına sahip Marvel filmleri arasında yer alıyor.

Filmin konusunda Sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, farklı sorunlar nedeni ile ikiye bölünen Yenilmezler takımının bir araya gelmesini sağlar. Tüm süper kahramanlar kendi yandaşları ile savunmaya geçerler. Ancak Thanos Yenilmezler ekibinin kalelerini tek tek düşürmektedir. Thanos karşısında birleşen kahramanlar, tüm güçleri ile thanos tehdidine karşı koyar. 2 saat 20 dakika süren film Marvel sinematik evreninin 3. Evresinin başlangıcı olmaktadır.

AVENGERS: ENDGAME ( 2019 ) 100

Score: 93%

78
6
2

AVENGERS: ENDGAME ( 2019 )

Yapım yılı: 2018

Yönetmen: Joe Russo, Anthony Russo

Bütçe:  356 Milyon Dolar

Hasılat:  2,798 Milyar Dolar

Süre: 182 dakika

Avengers: Sonsuzluk Savaşı filminin devamım niteliğinde olan bu yapım, Marvel Comics’in İntikamcılar adlı süper kahraman grubundan uyarlanmıştır.

Marvel sinematik evreninin 22. Filmi olan bu yapım Nisan 2019’da vizyona girmiştir. 2,79 milyar dolar hasılatı ile tüm zamanların en yüksek hasılatını yapan film unvanını kazanmıştır. 

Filmin yönetmen koltuğunda Anthony Russo Joe Russo yer alıyor. Tüm süper kahramanların yer aldığı filmin senaristliğini ise Christopher Markus Stephen McFeely yapmıştır.

Filmin konusu ise Sonsuzluk Savaşında Thanos yok etmiştir. Dünyadaki nüfusun yarısı yoktur. Dünya hiç olmadığı kadar umutsuzluğa düşen dünyada kalan süper kahramanlar Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Black Widow kendi yaslarını tutmaktadır. Uzay boşluğu içinde sürüklenen Iron Man ve Nebula ise çok daha vahim bir durumdadır. Aradıkları umut ışığını kaybolduğu Kuantum Bölgesinden çıkmanın bir yolunu bulan Ant Man olacaktır. Avengers ekibi bu şekilde daha önce var olduğunu bile bilmediği bölgeler, evrenler ve kahramanlar olduğunu öğrenir. Bu da Avengers ekibinin intikam alabilmesi için yeni bir fırsat oluşturmuştur. 3 saat süren film Marvel sinematik evreninde 3. Evrenin bitimini getiren yapımlar arasında yer alıyor.

THOR: RAGNAROK ( 2017 ) 100

Score: 93%

27
2
3

THOR: RAGNAROK ( 2017 )

Thor çizgi romanından esinlenilerek hazırlanan filmi, aynı serinin üçüncü yapımıdır. Marvel sinematik evreninin on yedinci filmi olan yapımın yönetmen koltuğunda Taika Waittiti yer alıyor. Christopher Yost, Craig Kyle ikilisinin senaristliğini yaptığı film 2 saat 10 dakika sürmektedir.

Filmin konusunda Norse kıyameti ile karşı karşıya olan Thor gezegeninden çok uzakta farklı bir evrende hapsolur. Çıkış yolu arayan Thor, Hulk ile karşılaşır. Bir yıkımın eşiğinde olan Asgard’a dönmek için Thor’un karşısında pek çok engel vardır. Helanın bu acımasız yıkımı karşısında vazgeçmeyen Thor, arkadaşları ile onun karşısına çıkacaktır.

Galaksinin Koruyucuları 100

Score: 92%

60
6
4

Galaksinin Koruyucuları

Orjinal İsmi: Guardians of the Galaxy

Yapım yılı: 2014

Yönetmen: James Gunn

Bütçe: 196 Milyon Dolar

Hasılat: 772.8 Milyon Dolar

Süre: 121 dakika

Amerika yapımı bilimkurgu filmi olan Galaksinin Koruyucuları, dünya çapında 773 milyon dolar üzerinde bir hasılat elde etmiştir. 28 Nisan 2017’de ikinci filmi vizyona girmiş ve Avengers: End Game filminde de bu kahramanlar yer almıştır.

Filmin yönetmen koltuğunda James Gunn yer alıyor. Kevin Feige’nin yapımcılığını yaptığı filmin başrol oyuncuları arasında Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper yer alıyor.

Filmin konusunda ise Peter isimli çocuğun annesi ölüm döşeğindeyken babasının ışıktan oluşan bir melek olduğunu söyler. Uzay gemisi tarafından kaçırılan Peter, yıllar sonra usta bir hırsıza dönüşür. Bir küreyi çalmak için gittiği bir gezegende küreyi alır ve kürenin peşindeki diğerlerinden kaçmayı başarır. Kürenin peşindeki Gomara, Roket, Groot, Nova, Drax olaylar arasında iyi bir ekip olur. Küreyi Thanos’un eline geçmemesi için savaş vermeye başlar. 2 Saat süren yapım Marvel Comics’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

 

DEMİR ADAM 100

Score: 92%

57
5
5

DEMİR ADAM

Yapım yılı: 2008

Yönetmen: Jon Favreau, Shane Black

Bütçe: 140 Milyon Dolar

Hasılat: 585 Milyon Dolar

Süre: 121 dakika

Iron Man Marvel Comics tarafından yayımlanan çizgi romanlarda yer alan kurgusal bir karakter olarak ilk kez ortaya çıktı. Marvel sinematik evreninin başlangıcı olarak kabul edilen yapımda Tony Stark karakterini Robert Downey Jr tarafından canlandırılmaktadır.

Filmin konusunda ise kendi ülkesi için teknoloji harikası silahlar üreten Tony Stark, dahi bir milyarderdir. Afganistan için yaptığı füze tanıtımlarında esir düşer. Burada tanıştığı esir arkadaşı bir zırh yapar ve Iron Man bu şekilde ortaya çıkar. Tony Star artık esarette kaldığı günlerden sonra zekasını ve zenginliğini daha iyi amaçlar için kullanmaya karar verir. 2 saat 6 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Jın Favreau yer alıyor.

KAPTAN AMERİKA: KAHRAMANLARIN SAVAŞI ( 2016 ) 100

Score: 92%

25
2
6

KAPTAN AMERİKA: KAHRAMANLARIN SAVAŞI ( 2016 )

Aynı ismi taşıyan Civil War çizgi roman serisinden uyarlanan film, marvel sinematik evreninin on üçüncü filmidir. Filmde macera, aksiyon ve bilim kurgu ön planda yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Anthony Russo, Joe Russo kardeşler yer alıyor.

Filmin konusunda ise marvel alemi için sivil savaş alarmı veriliyor. Süper kahramanların ikiye ayrıldığı bu yapımda karşı karşıya gelen kahramanların havaalanındaki kavgası hafızalarda yerini alan sahneler arasında yer alır. Politik güçler Yenilmezler ekibinin bir otorite tarafından kontrol edilmesi gerekliliğine inanır. Bu alanda ekibe baskı yapar. Fikir ayrılığına düşen Yenilmezler ekibinin karşısında çok büyük bir sınav vardır. 2 saat 28 dakika süren filmin yapımcılığını Kevin Feige yapmaktadır.

ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ ( 2017 ) 100

Score: 92%

24
2
7

ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ ( 2017 )

Marvel sinematik evrenine Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmi ile giriş yapan örümcek adam, solo filmi ile 2017 yılında sinema izleyicisi ile buluştu. Yönetmen koltuğunda Hon Watts’ın yer aldığı yapımda örümcek adam karakterini Tom Holland canlandırıyor. Marvel sinematik evreninin on altıncı filmi olan yapım 2 saat 13 dakika sürmektedir.

Filmin konusunda ise Yenilmezler arasında yaşadığı macera ile kendinden geçen geçen Peter, artık kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Yaşı gereği sorumlulukları olan genç parker, Demir Adam’ın kendisine hediye ettiği kostüm ile görev almak için fırsat kollar. Yaşadığı şehirde yepyeni bir düşman ile karşılaşır. Ve bu tehdit ile kendi başına savaşması gerekecektir. Sinema tarihindeki üçüncü Örümcek Adam olan Tom Holland, Marvel sinematik evrenindeki bu filmi ile 7,4 imdb puanı elde etmiştir.

Demir Adam 2 100

Score: 92%

13
1
8

Demir Adam 2

Orjinal İsmi: Iron Man 2

Yapım yılı: 2010

Ülke : ABD 

Bütçe: 200 Milyon Dolar

Hasılat: 623 Milyon Dolar

Süre: 124 dakika

BLACK PANTHER ( 2018 ) 100

Score: 91%

22
2
9

BLACK PANTHER ( 2018 )

Marvel kurgusal evreninin sekizinci süper kahraman filmi olan Black Panther, 2018 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Ryan Coofler yer alıyor. Bu karakter ilk defa Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde görünmüştü.

Filmin konusunda ise babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, tahtına sahip çıkmak için geri döner. Teknolojik olarak ileri seviye olan bu toplum dış dünyadan izole bir şekilde yaşamaktadır. Ancak ortaya çıkan başka bir taht varisi hem Wakanda hem de tüm dünya için çok büyük tehlike oluşturur. Genç kral tehlike ve ihanet ile karşı karşıya kalır. Halkının güvenliğini sağlamak ve düşmanlarını yenmek için uzun bir mücadeleye girişir. 2 saat 15 dakika süren filmin başrol oyuncuları arasında Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o gibi isimler yer alıyor.

Thor 100

Score: 91%

11
1
10

Thor

Orjinal İsmi: Thor

Yapım yılı: 2011

Ülke : ABD 

Bütçe: 150 Milyon Dolar

Hasılat: 448 Milyon Dolar

Süre: 114 dakika

ÖRÜMCEK ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE 100

Score: 90%

73
8
11

ÖRÜMCEK ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE

Orjinal İsmi: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Yapım yılı: 2018

Ülke : ABD 

Bütçe: 90 Milyon Dolar

Hasılat: 375 Milyon Dolar

Süre: 117 dakika

Marvel sinematik evreninin aminasyon alanında bir yapımı olan Örümcek Adam: Örümcek Evreninde yapımının yönetmen koltuğunda Rodney Rothman, Peter Ramsey, Bob Persichetti oturmaktadır. 

Başrol oyuncuları arasında ise Shameik Moore, Jake Johnson ve Hailee Steinfeld bulunmakta. 1 saat 57 dakika süren film aile ve aksiyon kategorilerinde yer alıyor.

Filmin konusunda ise dünyayı kurtarmaya çalışan Miles Morales adında bir genç yer alıyor. Miles kendini işine adayan bir anne ve polis memuru bir babaya sahiptir. Çok yetenekli çocukların gittiği bir okula başlayan Miles Morales, amcası Aaron ile vakit geçirdiği bir günde kendisini ısıran bir örümcek ile hayatı tamamen değişir.

Artık özel yeteneklere sahip bir süper kahraman olan Miles, süper kahramana dönüşme yolculuğunda Peter Parker, Sipeder- Man Noir, Spider- Gwen, Spider- Ham gibi farklı evrenlerin süper kahramanlarından yardım alır. Kötülüğe karşı savaşmak için sorumluluk almaya niyet ettiğinde artık harekete geçmelidir.

CAPTAİN MARVEL ( 2019 ) 100

Score: 90%

20
2
12

CAPTAİN MARVEL ( 2019 )

Amerikan süper kahraman filmlerinden biri olan Captan Marvel, Marvel Comisc karakterlerinden biridir. Marvel sinematik evreninin yirmi birinci filmi olan yapımın dağıtıcılığını Walt Disney Studios Motion Pictures üstlenmiştir. Yazar ve senarist koltuğunda Anna Boden ve Ryan Fleck yer alan filmin senaryosunda Geneva Robertson-Dworet katkıları da olmuştur.

Filmin konusunda ise Carol Danvers Captain Marvel olarak dünyaya düşer. Süper güçlere sahip olan bu güzel kadın, gezegeni keşfetmeye başladıkça hafızasında bazı anılar canlanmaya başlar. Bu süreçte güvenebileceği tek insan ise SHIELD ajanı Nick Fury olmaktadır. Şekil değiştiren düşmanları ile baş etmeye çalışan süper kahraman aynı zamanda kendi geçmişini de keşfetmeye çalışmaktadır.

2 saat 4 dakika süren filmin başrol oyuncuları arasında Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law yer alıyor.

Yenilmezler 100

Score: 90%

10
1
13

Yenilmezler

Orjinal İsmi: The Avengers

Yapım yılı: 2012

Ülke : ABD 

Bütçe: 220 Milyon Dolar

Hasılat: 1,518 Milyar Dolar

Süre: 143 dakika

İLK YENİLMEZ: KAPTAN AMERİKA ( 2011 ) 100

Score: 89%

18
2
14

İLK YENİLMEZ: KAPTAN AMERİKA ( 2011 )

Film ilk olarak 1997 yılında konsept olarak hazırlanmış olmasına rağmen 2003 yılına kadar herhangi bir gelişme gösterememiştir.

Proje Paramount Pictures’e geçtikten sonra ana karakterler 2010 yılında belirlenir ve çekimlerine başlanır. Captan Amerika çizgi romanına dayanan film, marvel sinematik evreninin beşinci filmidir. Yönetmen koltuğunda Joe Johnston yer almaktadır.

Filmin konusunda ise Steve Rogers’in Kaptan Amerika olarak bilinen süper kahramana dönüşme yolculuğu konu ediliyor. Süper asker oluşturmak için deneysel bir programa katılmaya gönüllü olan Steve Rogers ile marvel evreninin ilk günlerine dönüş yapılıyor. Süper kahraman HYDRA organizasyonu ile savaşmak zorunda kalır. Bu alanda Peggy Carter ve Buck Barnes ile güçlerini birleştirir.

Yenilmezler: Ultron Çağı 100

Score: 89%

9
1
15

Yenilmezler: Ultron Çağı

Orjinal İsmi: Avengers: Age of Ultron

Yapım yılı: 2015

Ülke : ABD 

Bütçe: 250 Milyon Dolar

Hasılat: 1,405 Milyar Dolar

Süre: 137 dakika

Avengers: Sonsuzluk Savaşı 100

Score: 88%

8
1
16

Avengers: Sonsuzluk Savaşı

Orjinal İsmi: Avengers: Infinity War

Yapım yılı: 2018

Ülke : ABD 

Bütçe: 360 Milyon Dolar

Hasılat: 1,900 Milyar Dolar

Süre: 149 dakika

DOKTOR STRANGE ( 2016 ) 100

Score: 87%

21
3
17

DOKTOR STRANGE ( 2016 )

Steve Dikto tarafından 1963 yılında tasarlanan Doktor Srange kurgusal bir karakterdir. 2016 yapımı olan film 1 saat 55 dakika sürüyor. Yönetmen koltuğunda Scott Derrickson yer alan filmin başrol oyuncuları arasında Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Tilda Swinton gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusunda ise Stephen Vincet Strange, başarılı bir cerrahtır. Geçirdiği bir trafik kazası ile elindeki sinerler tamamen zarar görür. Tam mücadeleden vazgeçtiği anda tüm yaraları iyileştirebilen Tibet’te yaşayan bir büyücünün varlığını öğrenir. Ancient One adındaki bu büyücüyü bulmak için Tibet’e gitmeye karar veren Doktor strange, gittiği yerde elindeki sinirleri iyileştirmekten çok daha falasını bulacaktır. 1 saat 55 dakika süren film fantastik bir macera alanında bir yapımdır.

ANT- MAN ( 2015 ) 100

Score: 86%

19
3
18

ANT- MAN ( 2015 )

Marvel Comics çizgi roman serisinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Peyton Reed oturmakta. 2015 yılında vizyona giren bu yapım Marvel sinematik evreninin on ikinci filmidir. Aynı zamanda 2. Evreninin kapanış filmi olarak ta geçer.

Filmin konusunda ise mesleğine aşık olan Reed Richard ve onu bu konuda hiç aratmayan Dr. Hank Pym altatomik partiküller üzerinde bir formül geliştirir. Ancak bu formül yapılan testlerin hiç birinde başarılı olmaz. Pym’nin üzerinde çalıştığı bu formül insanların büyültüp küçültebilmektedir. İnsan denemelerine geçtiğinde işler hiçte istediği gibi gitmez. Yaşanan bir kaza ile çevresindeki tüm böceklerle iletişim kurabilme hatta kontrol edebilme özelliği kazanır. Bu projede eşini kaybetmesi doktorun bu alandaki çalışmalarını rafa kaldırmasına neden olur. Ancak gelecekteki bir tehlike bu kostümü raftan çıkarmasını sağlar. Ancak kostümü kullanmak için birine ihtiyacı vardır. Bu isim ise Scott Lang olur.

1 saat 57 dakika süren filmin başrol oyuncuları arasında Paul Rudd, Evangeline Lilly, Corey Stoll gibi isimler yer alıyor.

Galaksinin Koruyucuları 2 100

Score: 86%

7
1
19

Galaksinin Koruyucuları 2

Orjinal İsmi: Guardians of the Galaxy Vol. 2

Yapım yılı: 2017

Ülke : ABD 

Bütçe: 200 Milyon Dolar

Hasılat: 863 Milyon Dolar

Süre: 137 dakika

THE INCREDİBLE HULK ( 2008 ) 100

Score: 84%

17
3
20

THE INCREDİBLE HULK ( 2008 )

İkinci marvel evreninin solo süper kahraman filmlerinden biri olan film, 2008 yapımıdır. Filmin yönetmen koltuğunda Louis Leterrier yer alıyor.

Filmin konusu ise bilim adamı olan Bruce banner üzerinde çalıştığı projeye çok fazla önem vermektedir. Projesi ile tüm hücreleri zehirleme potansiyeline sahip gama radyasyonu ile savaşmaktadır. Bunun için kült bir gelişim hedeflemektedir. İçinde dizginleyemediği öfkeyi serbest bırakır ve bu güç Hulk adını alır. Bruce Banner yaşamını geride bırakmıştır. Ancak bir zamanlar sevdiği kadın Hulk için zayıf nokta olmaktadır. Hulk hem bu zayıf yönü hem de onu yok etmeye çalışan askeri güce karşı savaş içine girecektir.

1 saat 52 dakika süren filmin başrol oyuncuları arasında Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth yer alıyor.

Demir Adam 3 100

Score: 83%

6
1
21

Demir Adam 3

Orjinal İsmi: Iron Man 3

Yapım yılı: 2012

Ülke : ABD 

Bütçe: 200 Milyon Dolar

Hasılat: 1,215 Milyar Dolar

Süre: 130 dakika

Thor: Karanlık Dünya 100

Score: 80%

5
1
22

Thor: Karanlık Dünya

Orjinal İsmi: Thor: The Dark World

Yapım yılı: 2012

Ülke : ABD 

Bütçe: 170 Milyon Dolar

Hasılat: 664 Milyon Dolar

Süre: 112 dakika

Kaptan Amerika: Kış Askeri 100

Score: 75%

4
1
23

Kaptan Amerika: Kış Askeri

Orjinal İsmi: Captain America: The Winter Soldier

Yapım yılı: 2014

Ülke : ABD 

Bütçe: 170 Milyon Dolar

Hasılat: 714 Milyon Dolar

Süre: 136 dakika

Ant-Man ve Wasp 100

Score: 67%

3
1
24

Ant-Man ve Wasp

Orjinal İsmi: Ant-Man ve Wasp

Yapım yılı: 2018

Ülke : ABD 

Bütçe: 162 Milyon Dolar

Hasılat: 622 Milyon Dolar

Süre: 118 dakika

    Yorum Yapılmamış

    İlk yorumu sen yapmaya ne dersin?