Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Yabancı Diziler

By kunkun | Posted in Sinema - Dizi | Views
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Yabancı Diziler

Dünya çapında büyük hayran kitleleri olan, birçok ödüle layık olan en iyi yabancı diziler arasından muhakkak izlemeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik. Kısıtlı dinlenme zamanlarınızda en iyi yabancı diziler zamanınızı iyi bir şekilde geçirmenizde sizlere çok yardımcı olacaktır.

En İyi Yabancı Diziler

Gerek senaryolarıyla gerekse oyuncuları sayesinde akademi ödülleri ya da izleyicisinde tam not alan en iyi yabancı diziler bu listede bir araya geldi. Bu listede her zaman, her ortamda gördüğünüz ya da duyduğunuz diziler dışında Kore’de, Tayvan’da ya da Norveç’te çekilen ve izleyicileri ekran başına sabitleyen dizilerde yer almaktadır. En iyi yabancı diziler listemizi hazırlarken herhangi bir sıralama yapılmamıştır. Sayılar sadece numaralandırma için verilmiştir.


Game Of Thrones (2011-2019) 100

Score: 86%

71
13
1

Game Of Thrones (2011-2019)

George R.R. Martin’in Game of Thrones (Taht Oyunları) isimli kitap serisinden uyarlanan film hem IMBD hem de hayranlarının gözünde en iyi yabancı diziler arasında gösterilmektedir. Başrollerinde  Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey gibi yetenekli oyuncular bulunan dizi her sezonunda izleyenleri ekran başına geçirdi. Dizi 7 krallıktan oluşan Westeros isimli hayali bir dünyada geçmektedir. Bu 7 krallık arasında taht için yüzyıllardır bir savaş vardır. Bir yandan kuzeyde olduğuna inanılan düşmanlarla savaş bir yandan da taht entrikaları arasında geçen içerisinde fantastik öğeler bulunan bir dizidir.

 • Tür: Aksiyon, Macera, Drama
 • Oyuncular: Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau, Sophie Turner, Maisie Williams
 • Bölüm Sayısı: 8 sezon, 73 bölüm
Outlander (2014- Devam Ediyor) 100

Score: 83%

67
14
2

Outlander (2014- Devam Ediyor)

 Diana Gabaldon tarafında yazılan Yabancı isimli romandan uyarlanan bir tarihi dizidir. Gerek tarihi dokusu gerekse oyuncuları sayesinde en iyi yabancı diziler arasında gösterilmektedir. Dizi ilk bölümünde 1945 yılında geçmektedir. Bir savaş hemşiresi olan Claire savaşın ardından kocasıyla ikinci balayını yapmak için İskoçya’ya gitmiştir. Orada geçirdikleri sürede hem Claire hem de kocası toprakların eski tarihi ve adetleri hakkında yeni bilgiler öğrenmişlerdir. Bir gün Claire eski ve kadim taşların olduğu bir bölge bulur. Taşlar arasında gezinirken bir taşa dokunur ve kendini 1743 yılının İskoçya’sında bulur. Ne yapacağını bilemeyen Claire burada genç ve yakışıklı savaşçı Jamie Fraser ile tanışır ve ikilinin maceraları başlar.

 • Tür: Dram, Fantastik, Romantik
 • Oyuncular: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix
 • Bölüm Sayısı: 5 sezon, 42 bölüm, devam ediyor
The Walking Dead (2010- Devam Ediyor) 100

Score: 81%

65
15
3

The Walking Dead (2010- Devam Ediyor)

Robert Kirkman ve Jay Bonansigna tarafından yazılan ve çizilen aynı isimli çizgi romandan uyarlanan bir dizidir. Zombi felaketlerini sevenler için en iyi yabancı diziler arasında yerini korumaktadır. Dizi izleyicilerine aksiyon ve maceranın vermenin yanı sıra böyle bir felaketin yaşanmasının ardından insanlar arasında ilişkinin, hiyerarşinin ve insan psikolojisinin nasıl olabileceğini göstermektedir. Dizi komiser olan Rick Grimes’ın kendini boş bir hastanede bulmasıyla başlıyor. Geçmişte ne olduğunu hatırlamayan Rick’in ailesine ne olduğunu bulmak ve insanların başına ne geldiğini anlamaya çalışmasıyla macerası başlıyor.

 • Tür: Dram, Korku, Gerilim
 • Oyuncular: Andrew Lincoln, Steven Yeun, Chandler Riggs, Norman Reedus, Lauren Cohan, Danai Gurira, Melissa McBride, Jeffrey Dean Morgan
 • Bölüm Sayısı: 10 sezon, 148 bölüm, devam ediyor
Chernobyl (2019) 100

Score: 79%

63
16
4

Chernobyl (2019)

Gerek oyuncuları gerekse anlattığı konu nedeniyle en iyi yabancı diziler listemizin bir diğer dizisi Chernobly’dir. Başrollerinde Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård gibi yetenikli oyuncular vardır. Dizinin konusu Çernobil’de yaşanan nükleer enerji santrallinde gerçekleşen patlama ve sonrasında Rus hükümetinin yaptılardır. Dizi sayesinde yıllardır bildiğimiz, bizimde ülkemizi etkilen nükleer facianın gerçeklerini, insanların yaşadıklarını görmekteyiz. Dizi bize bir diğer yandan elektrik üretiminde kullanılan nükleer enerjinin neden olabileceği faciaları göstermektedir.

 • Tür: Dram, Gerilim, Tarih
 • Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård
 • Bölüm Sayısı: 5
Sex Education (2019- Devam Ediyor) 100

Score: 77%

58
17
5

Sex Education (2019- Devam Ediyor)

İngiliz gençlik dizisi olan Sex Education hem oyunculukları hem de gençlerin yaşadığı acı tatlı maceralar sayesinde en iyi yabancı diziler listemizde kendine yer bulmuştur. Dizinin ana karakteri Otis 16 yaşında, çekingen bir gençtir. Annesi cinsel terapist olduğundan dolayı Otis okuldaki diğer öğrencilere göre aşk ve cinsel çekim hakkında daha çok bilgi sahibidir. Bir gün okuldan bir çocuğa tavsiye vermesi üzerine Maeve ile bir işe girişir. Maeve, Otis için müşteri bulup randevuları ayarlar. Bu randevularda Otis okul arkadaşlarına tavsiyeler verir ve Maeve ile aldıkları parayı aralarında bölüşürler. Dizi bu ikilinin birlikte yaşadıklarını konu almaktadır.

 • Tür: Komedi, Dram
 • Oyuncular: Simone Ashley, Asa Butterfield, Gillian Anderson
 • Bölüm Sayısı: 2 sezon, 16 bölüm, devam ediyor
Ragnarok (2020- Devam Ediyor) 100

Score: 77%

57
17
6

Ragnarok (2020- Devam Ediyor)

En iyi yabancı diziler denildiğinde akla genellikle Amerikan yapımı diziler gelir. Fakat karşınızda bu sefer bir Norveç dizisi var. Ragnarok ismi İskandinav mitolojisinden gelmektedir. İskandinav mitolojisine göre Ragnarok insanlığın son savaşı olan kıyamet olarak geçmektedir. Dizide geçen tek mitolojik öğe Ragnarok değil. Dizide İskandinav Tanrı Thor’u ve çekicini, kardeşi düzenbaz tanrı Loki’yi görmekteyiz. Dizide dünyanın sonunun yani Ragnarok’un doğaya zarar veren fabrikalardan geldiği ve bu fabrikaların başında olan dışarıdan insan gibi görünen mitolojik yaratıkların neden olduğı belirtiliyor. İçerisinde Thor’un gücünü bulmaya çalışan ve düşmanlarıyla savaşan Magne’nin maceralarını izliyoruz.

 • Tür: Dram, Süper Kahraman Kurgusu, Fantastik
 • Oyuncular: David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas
 • Bölüm sayısı: 1 sezon, 6 bölüm, devam ediyor
Rizzoli & Isles (2010-2016) 100

Score: 74%

54
19
7

Rizzoli & Isles (2010-2016)

Ünlü polisiye yazarı Tess Gerritsen’nın Rizzoli and Isles serisinden uyarlanan dizi iki yakın kadın arkadaşın başından geçen maceraları ekranlara taşıyor. Özellikle güçlü kadın karakterleri görmek isteyenler için en iyi yabancı diziler listesinde yer almalıdır. Jane Rizzoli Boston Polis Departmanı’nda çalışan bir dedektiftir. Dr. Maura Islas ise aynı merkezde çalışan adli tıp doktorudur. Birbirlerine taban tabana zıt olan bu iki karakter zıt kutupların birbirini çekmesi gibi birbirlerinin en yakın arkadaşalarıdır. Her bölümde farklı bir suçu çözen, suçluyu yakalayan ekibin bazen hüzünlü bazen eğlenceli maceralarını izliyoruz.

 • Tür: Drama, Suç, Polisiye Prosedürel
 • Oyuncular: Angie Harmon, Sasha Alexander, Lorraine Bracco, Jordan Bridges
 • Bölüm sayısı: 7 sezon, 69 bölüm
Supernatural (2005- Devam Ediyor) 100

Score: 73%

52
19
8

Supernatural (2005- Devam Ediyor)

İzlememiş olsanız bile muhakkak Supernatural’ı ve Winchester Kardeşler’i duymuşsunuzdur. Oldukça uzun soluklu olan dizi izleycileri tarafında en iyi yabancı diziler arasında gösterilmektedir. Eğer fantastik olaylar ve canavarlar görmek istiyorsanız bu dizi tam size göre. Dizi büyük kardeş olan Dean Winchester’ın küçük kardeş Sam Winchester’dan babalarını bulmasında kendisine yardım etmesiyle başlıyor. Dizide kardeşler avcı olarak geçmektedir. Görevleri ise insanları fantastik canavar ve yaratıklardan korumaktır. Dizide kardeş sevgisi, arkadaş sevgisi bazen üzücü bazen eğlenceli şekilde ekrana taşınıyor.

 • Tür: Dram, Fantezi, Korku
 • Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Misha Collins, Mark Sheppard
 • Bölüm Sayısı: 15 sezon, 320 bölüm, devam ediyor
Lie To Me (2009-2011) 100

Score: 70%

49
21
9

Lie To Me (2009-2011)

Alışılmışın dışında polisiye dizi izleme isteyen için en iyi yabancı diziler arasında Lie To Me kendine yer bulmuştur. Dizi Dr. Lightman ve ekibinin polislere suçluların yalanlarını ortaya çıkararak davaları çözmelerinde yardım etmelerini konu alır. İnsanlar yalan söylerken engelleyemedikleri bazı hareketler yaparlar. Örneğin çok sık göz kırparlar, nefen almaları hızları değişir ya da gözlerini kaçırırlar. Dr. Lightman ve ekibi bu ipuçlarını kovalarlar ve suçlularının yalanlarını yakalamaya çalışırlar. Dizinin adı olan Lie To Me’nin Türkçe anlama ise bana yalan söyledir.

 • Tür: Dram, Suç
 • Oyuncular: Tim Roth, Kelli Williams, Monica Raymund, Brendan Hines
 • Bölüm sayısı: 3 sezon, 48 bölüm
Rick And Morty (2013- Devam Ediyor) 100

Score: 68%

48
22
10

Rick And Morty (2013- Devam Ediyor)

Bir çizgi roman serisinden uyarlama olan bir animasyon dizisidir. Yayınlanmaya başladığı ilk günden beri hayranlarının sevgisinin kazanan Rick and Morty en iyi yabancı diziler listemize dahil oldu. Dizide dede olan Rick ve torun olan Morty’nin komik ve absürt olan maceraları ekrana aktarıyor. Dizinin ana karakterlerinde Rick bir alkole düşkün bir dahi olmasının yanı sıra bencil ve yüksek egoya sahiptir. Öbür yandan Morty Rick’in yanına yakışmayacak şekilde iyi niyetli ve saftır. İkilinin maceralarına ağzınız açık eşlik etme olasılığınız çok yüksek.

 • Tür: Animasyon, Macera, Komedi
 • Seslendirme Sanatçıları: Justin Roiland (Rick ve Morty), Spencer Grammer (Summer Smith), Sarah Chalke (Beth Smith)
 • Bölüm Sayısı: 4 sezon, 41 bölüm, devam ediyor
Black Mirror (2011- Devam Ediyor) 100

Score: 68%

48
22
11

Black Mirror (2011- Devam Ediyor)

Black Mirror gerek bölümlerinin konusuyla gerek oyuncuları ve yönetmenleriyle en iyi yabancı diziler listesinde çok özel bir yere sahip. Dizinin ana konusu teknolojideki gelişimlerinlerin geleceğimizi nasıl etkileyeceği ve nasıl zarar vereceğine yöneliktir. Diziyi izlerken teknolojini yanlış ve kötü şekilde kullanırsa insanların başına neler gelebileceğini göreceksiniz. Bu diziyi diğerlerinden ayıran özelliği ise her bölümde farklı bir konuyu farklı bakış açılarıyla incelemesidir. Bunun yanında her bölümde farklı oyuncular rol alıyor ve her bölümün yönetmeni farklıdır.

 • Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim
 • Oyuncular: Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel
 • Bölüm Sayısı: 5 sezon, 22 bölüm, devam ediyor
Sherlock (2010-2017) 100

Score: 67%

47
23
12

Sherlock (2010-2017)

Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan en zeki dedektif olan Sherlock Holmes’u 21.yüzyıla uyarlayan Sherlock en iyi yabancı diziler listemizi bir diğer üyesi. Sherlock Holmes suçları çözme konusunda üstün yetenekleriyle polislere davalarda yardım etmektedir. Yüksek gözlem yeteneği sayesinde bir olaydaki en küçük detayları bile görür. Dizinin gizem ve suçlu yakalama konularının yanı sıra yardımcısı Doktor Waston ile Sherlock arasında geçen eğlencili dialog ve çekimlere diziye ayrı bir zevk katar.

 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
 • Bölüm Sayısı: 4 sezon, 15 bölüm
The Haunting of Hill House (2018-2018) 100

Score: 65%

46
24
13

The Haunting of Hill House (2018-2018)

Dizi 1959 yayımlanan Shirley Jackson’ın son yüzyılda çıkan en iyi hayalet romanlarından biri olan Ther Haunting of Hill House kitabının bir uyarlamasıdır. Karanlık ve gotik havasıyla en iyi yabancı diziler listesinin bir parçasın haline gelmiştir. Crain ailesin 5 çocuk ve 2 ebeveynden oluşan bir ailedir. Aile geçimini eski evleri alıp, restore edip satarak sağlamaktadır. Ailenin en son aldığı ev ise Hill House’dur. Fakat daha ilk geceden çocukların başına anlam veremedikleri olaylar gelmeye başlamaktadır. Ailenin yaşadıkları bu şekilde başlamaktadır. Dizide geçmişe ve günümüze ait sahneler olduğundan dolayı karakterleri ve olayları daha rahat anlayabilirsiniz. Yakın bir tarihte The Haunting Bly Manor dizisi çıkmıştır fakat iki dizi birbiriyle bağlantılı değildir.

 • Tür: Dram, Korku, Gizem
 • Oyuncular: Henry Thomas, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel
 • Bölüm Sayısı: 10 bölüm
Doctor Who (1963- Devam Ediyor) 100

Score: 64%

45
25
14

Doctor Who (1963- Devam Ediyor)

Doctor Who dizisi en iyi yabancı diziler listesinde çok önemli bir yere sahiptir. Dizinin iki parçadan oluştuğunu söyleyebiliriz. 1963-1989 yılları arasında yayınlana bölümlere klasik seri adı verilmektedir. 1989 yılından sonra 1996 yılında bir televizyon filmi çekilmiştir fakat dizi 2005 yılında tekrar yayınlanmaya başlamıştır. Doktor Gallifrey gezeninde yaşarken Dalek’lerin gezegeninin yok etmesiyle kaçar ve Gallifrey’li son canlı olur. Doktor bir İngiliz telefon klübesine benzeyen uzay gemisi Tardis ve yardımcısıyla birlikte evrendeki sistemlere ve gezegenlere gidip yardımı ihityacı olanlara yardım edip, olayları çözer. Gittiği her yerde kendini doktor olarak tanıtan karaktere hep aynı soru sorulur “Doctor Who” (Doktor kim?) dizinin adı buradan gelir.

 • Tür: Aile, Dram, Macera
 • Oyuncular: Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie
 • Bölüm sayısı: 2005’ten günümüze 12 sezon, 190 bölüm, devam ediyor
Prison Break (2005-2017) 100

Score: 62%

44
26
15

Prison Break (2005-2017)

Dizi iki kardeşin hapishaneden kurtulmak için yaptıklarını ve başlarına gelenleri anlatmaktadır. Dizinin ana karakterleri Michael Scolfield ve Lincoln Burrows’tur. Karakter olarak birbirlerine taban tabana zıtlardır. Lincoln suça yatkın, serseri ve başı beladan kurtulmayan, sorunları kas gücüyle çözmeye çalışan biridir. Politik bazı nedenlerden dolayı Lincoln ölüm cezası alır. Kardeşini hapisten çıkarmak için mühendis olan Michael kardeşinin kendi tasarladığı hapishaneye gönderilmesini sağlar ve maceraları başlar. En iyi yabancı diziler arasında yer alan diziye uzun yılların ardından bir final sezonunun çekilmesiyle hayranlarını mutlu etmiştir.

 • Tür: Aksiyon, Suç , Dram
 • Oyuncular: Dominic Purcell, Wentworth Miller, Amaury Nolasco
 • Bölüm Sayısı: 8 sezon, 91 bölüm
Dark (2017-2020) 100

Score: 62%

49
30
16

Dark (2017-2020)

Gerek olay örgüsü gerekse ilgi çekici konusuyla izleyicisinin hem ilgisini çeken hem de şaşırtan dizi Dark en iyi yabancı diziler listelerinde kendisine yer bulmuştur. İlk izlemeye başladığınızda Almanca size çok rahatsız edici gelebilir. Fakat böyle bir neden yüzünden bu diziyi izlememezlik yapmamanızı tavsiye ederiz. Dizi Almanya’nın küçük bir kasabası olan Winden’de geçmektedir. 16 yaşındaki bir genç arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Ne ailesi ne de polis çocuğu bulamaz. Bu gizemin gölgesinde 6 genç ormanda bir gizemi çözmek için ortaya çıkarmak için buluşurlar. Bir mağaradan gelen sesle korkan gençler kaçmaya başlar ama içlerinden biri arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Dizide önemli olan olayların nerede değil ne zamanda olduğudur. Bunu unutmamanız tavsiye ederiz.

 • Tür: Tür: Dram, Fantezi, Korku
 • Oyuncular: Karoline Eichhorn, Louis Hofmann, Jördis Triebel
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 26 bölüm
Love, Death & Robots (2019-2019) 100

Score: 60%

41
28
17

Love, Death & Robots (2019-2019)

En iyi yabancı diziler listemizideki bir diğer animasyon yapım Love, Death & Robots’dur. Dizi bi animasyon antolojisidir. Bir diğer şekilde söylemek gerekirse bölümler arasında bir bağlantı yoktu. Tamamen farklı senaryo ve konulardan oluşurlar. Netflix orijinal yapımarından biri olan dizi Netflix kullanıcılarının karşısına dört farklı sıralamayla çıkıyor. Fakat daha önce değindiğimiz gibi bölümlerin konuları farklı olduğundan bu farklı sıralmalar izleme zevkinizi düşürmüyor. Senorya ve konuların dışında her bölümde farklı bir çizim ve animasyon tekniği kullanılmaktadır. Bazı bölümler üç boyutluyken bazısı çizgi filmler gibi iki boyutludur.

 • Tür: Animasyon, Mini Dizi, Komedi, Bilim Kurgu
 • Bölüm Sayısı: 18 bölüm
Locke & Key (2020- Devam Ediyor) 100

Score: 60%

9
7
18

Locke & Key (2020- Devam Ediyor)

Joe Hill’in yazdığı, Gbariel Rodriguez’in çizdiği çizgi roman serisi Locke & Key’den uyarlanan dizi özellikle gençler arasına en iyi yabancı diziler arasına girmektedir. Babalarını bir cinayet sonucu kaybeden üç kardeş anneleri ile birlikte babalarının çocukluğunun geçtiği malikaneye taşınırlar. En küçük kardeş Bode evde bazı fısıltılar duymaktadır. Fısıltıları takip ettiğinde ise özel tasarımlı ama hiçbir kapıya uymayan anahatarlar bulur. Böylece kardeşlerin maceraları başlar. Fakat bazı kötü güçler bu anahtarların peşindedir. Bode anahtarları buldukça kardeşlerin peşindeki kötü güçler daha saldırgan hale gelmektedir.

 • Tür: Dram, Fantastik
 • Oyuncular: Darby Stanchfield, Connor Jessup, Emilia Jones
 • Bölüm Sayısı: 1 sezon, 10 bölüm, devam ediyor
The Handmaid’s Tale (2017- Devam Ediyor) 100

Score: 59%

41
28
19

The Handmaid’s Tale (2017- Devam Ediyor)

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabından uyarlama olan dizi alternatif bir geleceği gözlerimizn önüne sürüyor. Emmy ve Altın Küre gibi prestijli ödüllerin yanında izleyicelerinden de tam not alan dizi en iyi yabancı diziler arasında kendine yer buldu. Bir distopyayı anlatan diziden doğurgan kadınlar ülkedeki güçlü ve söz sahibi komutanların evlerinde yaşıyorlar. Bu komutanlar kendi karınlarından değil bu doğurgan kadınlardan çocuk sahibi oluyorlar. Çocuklarını doğurduktan sonra damızlık kızlar başka evlere yerleştiriliyorlar ve süreç bu şekilde devam ediyor. Dizi izleyicilerine daha fazla bu duruma düşmek istemeyen kadınların dirençlerini gösteriyor.

 • Tür: Dram, Gerilim
 • Oyuncular: Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 46 bölüm, devam ediyor
Oh My Venus (2015-2016) 100

Score: 57%

39
30
20

Oh My Venus (2015-2016)

En iyi yabancı diziler listesinde Kore dizileri olmazsa olmazlardandır. Kore dizileri dünya çapındaki hayranları sayesinde adlarında sıkça söz ettirmektedir. Oh My Venus dizisi gençliğinde Venüs güzelliğindeki bir genç kadının zaman içinde işinde başarılı olmak için kaybettiği çekiciliği tekrar kazanmasını ve aşk bulmasınız anlatmaktadır. Kang Joo Eun’nun macerası dünyaca ünlü kişisel antrenör Kim Young Ho namı diğer John Kim ile bir uçak yolculuğunda karşılaşmasıyla başlıyor. Dizi izleyicilerine Kang Joo Eun’nun yaşadıklarını ve bulduğu aşkını oldukça komik ve eğlenceli bir şekilde sunuyor.

 • Tür: Romantik, Komedi
 • Oyuncular: So Ji-Sub, Shin Min-A, Jung Gyu-Woon, Yu In-Young
 • Bölüm Sayısı: 16
Skam (2015-2017) 100

Score: 56%

38
31
21

Skam (2015-2017)

Dizinin genel konusu Oslo’da bulunan Nissen Lisesi’ndeki öğrencilerin başından geçenlerdir. Dizinin en iyi yabancı diziler listesinde yer almasının nedeni ise günümüzde yaşanan ırkçılık, homofobi, etnik farklılık gibi konulara değinmesidir. Dizinin her sezonunda farklı bir karakterinden başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Fakat bu farklı karakterlerin birbirleriyle bağlantıları var. Dizide gençlerin aile sorunları, sıkıntıları ve aile sorunları anlatılmaktadır. Dizini ilk sezonunda Eva Kviig Mohn’un, ikinci sezonunda Noora Amalie Sætre’nin, üçüncğ sezonunda Isak Valtersen’nin son olarak dördüncü sezonda Sana Bakkaoush’un başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

 • Tür: Dram, Komedi, Romantik, Gençlik
 • Oyuncular: Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Ulrikke Falch, Lisa Teige,Ina Svenningdal
 • Bölüm Sayısı: 4 sezon, 43 bölüm
Merlin (2008-2012) 100

Score: 55%

37
31
22

Merlin (2008-2012)

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri ya da Merlin Efsanesi gibi mitolojik olaylar ve kişiler ilginizi çekiyorsa Merlin en iyi yabancı diziler arasında oldukça ilginizi çekecektir. Dizinin ana konusu sihir gücüyle doğan Merlin’nin Arthur’a beklendiği gibi yüce bir kral haline gelmesinde yardım etmektir. Fakat Camelot’ta sihir yasaktır ve sihir yapanlar kendilerini savunamadan öldürülürler. Bu şartlar altında Merlin kimseye belli etmeden Arthur’u korur ve onun yoldaşı haline gelir. Bir Kelt efsansi olan Merlin dizisinde efsanevi kılıç Excalibur’dan ejderhalara, Druidlerden gölün leydisi Nimue’ye kadar birçok mitolojik öğe içermektedir.

 • Tür: Drama, Macera, Tarihsel fantezi, Romantizm
 • Oyuncular: Colin Morgan, Bradley James, Anthony Head
 • Bölüm Sayısı: 5 sezon, 65 bölüm
House M.D. (2004-2012) 100

Score: 54%

36
30
23

House M.D. (2004-2012)

Ülkemizde Hekimoğlu adıyla yayınlana dizi House dizisinden uyarlanmaktadır. Doktor konulu diziler arasında en iyi yabancı diziler arasında yer alan House antisosyal, başkaları tarafından deli olduğu düşünülen bir doktoru konu almaktadır. Doktor House ne kadar deli olarak düşünülsede teşhis koymadaki yeteneği ile birçok hastayı kurtarmaktadır. Dizinin her bölümünde farklı bir hasta ve farklı vakalar yer almaktadır. İzleyiciler ise bölümlerde doktor House ve ekibinin yaşadıklarını izlemektedir.

 • Tür: Dram, Gizem
 • Oyuncular: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard
 • Bölüm Sayısı: 8 sezon, 176 bölüm
Death Note (2006-2007) 100

Score: 53%

34
31
24

Death Note (2006-2007)

Japon animeleri arasında kendi adından sıkça söz ettiren Death Note farklı bir alternatif olarak en iyi yabancı diziler listemizde yer almaktadır. Dizi lise öğrencisi Yagami Light ve dedektif L arasındaki kaçma ve kovalamacayı konu almaktadır. Bir gün lise öğrencisi Yagami Light gökyüzünden bir defter düştüğüne şahit olur. Defteri eline aldığında defterin üstünde Death Note yazdığını görür ve defterin bir insanı öldürme gücü olduğu yazar. Yagami Light başta yazanlara inanmaz ama deftere adını yazdığı bir adamın öldüğünü görünce defterin güçlerine inanır. Bu esrarengiz ölümler sıklaştıkça polisler katili yakalamalarında onlara yardımcı olması için L’yi göreve çağırırlar. Bu sayede L ile Yagami Light arasındaki zeka savaşları başlar.

 • Tür: Gizem, Polisiye, Psikolojik, Doğaüstü, Korku
 • Seslendirme Sanatçıları: Yamaguchi Kappei (L), Miyano Mamoru (Yagami Light), Nakamura Shidou (Ryuk)
 • Bölüm Sayısı: 37
Sense 8 (2015-2018) 100

Score: 52%

33
30
25

Sense 8 (2015-2018)

Sense 8’in en iyi yabancı diziler listesindeki en iyi bilimkurgu dizilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Dizinin ana karakterleri birbirlerini tanımayan, hatta aynı ülkede yaşamayan 8 kişidir. Bu 8 karakter nedenini bilmedikleri bir sebepten dolayı birbirleriyle düşünce yoluyla konuşabiliyor hatta birbirlerinin sahip oldukları tecrübelerden faydalanabiliyorlar. Tabi ki dünya üzerinden bu güçten yararlanmak isteyen kötü güçlerde var. 8 karakterimizin kendilerini kurtarmaları bu süreçte neyin kendileri için önemli olduğunu keşfetmelerini dizi boyunca izliyoruz. Hareketin sürekli olduğu ama duygusal anlara da yer veren dizi sizi sıkılmadan ekran başına tutacaktır.

 • Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
 • Oyuncular: Brian J. Smith, Tuppence Middleto, Max Riemelt, Bae Doona, Jamie Clayton, Aml Ameen, Miguel Ángel Silvestre, Tina Desai
 • Bölüm Sayısı: 2 sezon, 24 bölüm
TharnType The Series (2019-2020) 100

Score: 52%

33
30
26

TharnType The Series (2019-2020)

Eğer BL (Boys love/erkek aşkı) dizileri izlemeyi seviyorsanız TharnType The Series sizin için en iyi yabancı diziler listesindeki en güzel dizi olabilir. Tayland yapımı dizi aşkın yanında, okul yaşantısı, arkadaşlık gibi konularda da sizin ilginizi çekebilir. Type ve Thorn aynı okulda okuyan oda arkadaşlarıdır. Type küçük bir çocukken yaşadığı travmatik olaydan dolayı fazlasıyla homofobik biri haline gelmiştir. Yeni eğitim yılında okulda çok havalı olan müzik öğrencisi olan Tharn ile aynı oda da kalmaya başlayınca çok şanslı olduğunu düşünmüştür. Fakat olaylar onun hayal ettiği gibi gitmez çünkü Tharn eşcinsel bir bireydir. Dizide ikilinin aynı oda da yaşayıp yaşayamayacağını göreceksiniz.

 • Tür: BL, Romantizm, Dram, Okul, Arkadaşlık
 • Oyuncular: Mew Suppasit, Gulf Kanawut, Hiter Natthad, Kokliang Parinya, Mild Suttinut, Kenji Wasin
 • Bölüm Sayısı: 12+1 bölüm
Anne With an E (2017-2019) 100

Score: 52%

32
30
27

Anne With an E (2017-2019)

Lucy Maud Montgomery’in yazdığı Anne of Green Gables adlı serisinden uyarlanan dizi çıktığı ilk andan itibaren birçok kişinin en iyi yabancı diziler sıralamasında yer aldı. Dizinin ana karakteri Anne bir yetimdir. Yaşlı iki kardeş ev ve bahçe işlerinde kendilerine yardımcı olması için bir erkek çocuk evlat edinmek isterler. Fakat bir karışıklık sonucu evlerine bir erkek yerine sürekli konuşan bir kız olan Anne gelir. Yüksek hayal gücü ve enerjisiyle çevresindeki herkesin seveceği biridir. Dizi Anne’nin bu çiftliikte yaşadıkları ve yeni hayatına adapte olmasını ekranlara taşıyor.

 • Tür: Drama
 • Oyuncular: Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. Thomson
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 27 bölüm
Orange Is The New Black (2013-2019) 100

Score: 51%

32
30
28

Orange Is The New Black (2013-2019)

12 tane Emmy ödül adaylığı bulunan dizi izleyicileri dışında da en iyi yabancı diziler arasında bulunmamaktadır. Ana karakterlerden Piper Chapman 10 yıl önce tanıdığı arkadaşı yüzünde polisler tarafından uyuşturucu taşımaktan hapis cezası alır. Hapishane hayatından önce lüks bir hayata sahip olan Piper kendi rızasıyla polise teslim olur ve hapishane macerası başlar. Başta hapishane hayatı bildiği hayattan çok farklı olsa da Piper yeni hayatına adapte olur ve gerçek kişiliğini ortaya çıkarır. Komedi ve dramı hapishane hayatıyla ekranlara taşıyan dizi oldukça eğlenceli bir yapımdır.

 • Tür: Komedi, Dram, Suç
 • Oyuncular: Uzo Aduba, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Laverna Cox, Dascha Polanco
 • Bölüm Sayısı: 7 sezon, 65 bölüm
Stranger Things (2016- Devam Ediyor) 100

Score: 50%

31
30
29

Stranger Things (2016- Devam Ediyor)

Geek kültürüne ufacık bir ışık tutan Stranger Things yayınlana en iyi yabancı diziler arasındadır. Dizi 80’li yıllarda geçmektedir. Ana karakterlerden biri olan 12 yaşındaki Will arkadaşlarından ayrıldıktan sonra evine gider. Fakat evinin etrafında birilerinin dolaştığını düşünür. Annesi ve abisi evde olmadığından dolayı Will çok korkar ve evlerinin bahçesindeki hurdalığa sığınır. Hurdalığın içerisindeyken bir anda ortanda kaybolur. Will’in kaybolmasının ardından kendine Eleve (11) diyen garip bir kız ortaya çıkar. Kimse ne Will’e ne olduğunu ne de Eleven’ın aslında kim ya da ne olduğunu anlamaz. Will’i bulmaya çalışan arkadaşları ve Eleven’ın maceraları bu şekilde başlar.

 • Tür: Dram, Fantezi, Korku
 • Oyuncular: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 33 bölüm, devam ediyor
How I Met Your Mother (2005-2014) 100

Score: 49%

30
30
30

How I Met Your Mother (2005-2014)

How I Met Your Mother dizisini izlememiş olsanız bile gerek sosyal medyada gerekse arkadaş sohbetlerinde adından sıkça bahsedilen en iyi yabancı diziler arasındadır. Dizinin bu kadar sevilmesi hem konusu hem de oyuncuları olabilir ya da iki neden birden dizinin bu kadar sevilmesine neden olabilir. Dizinin ana karakterleri 5 yakın arkadaş olan Barney, Robin, Ted, Lily ve Marshall’dır. Dizi ana karakterleden olan Ted’in hayatını anlatması şeklinde izleyicilere sunuluyor. Çoğunlukla komedi ve romantizmi iç içe veren dizi sizlere oldukça eğelnci vakit geçirmeyi vaadediyor.

 • Tür: Romantik, Komedi
 • Oyuncular: Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cristin Milioti
 • Bölüm Sayısı: 9 sezon, 208 bölüm
Spartacus (2010-2013) 100

Score: 46%

26
31
31

Spartacus (2010-2013)

Tarihi kurgu konusunda en iyi yabancı diziler arasında yer alan Spartacus izleyicelerini Antik Roma’nın kum ve kanla kaplı arenalarına götürmektedir. Spartacus Trakyalı bir savaşçıdır. Roma Cumhuriyeti Getaelar ile olan şavaşlarında Trakyalılar’a Roma ordusuna katılmalarını teklif eder. Başta Roma ordusuyla birlikte savaşan Trakyalılar sonrasında Roma’nın verdiği emre karşı çıkar ve köylerine geri dönerler. Bu itaatsizliği görmezden gelmeyen Roma ordusu Spartacus’ün köyüne saldırır ve Spartacus bir köle olur. Sonrasında gladyatör okulu tarafından satın alınıyo ve Spartacus’ün özgürlüğünü geri kazanma yolundaki macerası başlıyor.

 • Tür: Aksiyon, Biyografi, Macera
 • Oyuncular: Andy Whitfield, Lucy Lawless, Manu Bennett
 • Bölüm Sayısı:  3 sezon, 39 bölüm
The Society (2019- Devam Ediyor) 100

Score: 45%

26
30
32

The Society (2019- Devam Ediyor)

Dizi Nobel ödüllü yazar William Golding tarafından yazılan Sineklerin Tanrısı kitabından ilham alınarak hazırlanmıştır. Dizi Connecticut eyaletindeki West Ham kasabasında fakat alternatif bir evrende geçmektedir. Alternatif evren konu dizileri sevenler için en iyi yabancı diziler arasında yer almaktadır. Dizinin başlangıcında kasabadan kaynağının ne olduğu bilinmeyen bazen yok olan bir kokudan bahsedilmektedir. Sonrasında lise öğrencileri bir gezi için otobüslere binip kasabadan ayrılırlar. Uyandıklarında dağ yolunun kapanmasından dolayı kasabaya geri döndüklerini öğrenirler ve evlerine gitmek üzere yola çıkarlar. Fakat evlerine döndüklerinde ailelerinin evde olamadıkları ve internet ya da telefon servislerinin olmadığını farkederler. Böylece öğrenciler kasabanın çevresini araştırmaya ve kendi evlerine dönüş yolunu bulmaya çalışırlar. Dizinin oyuncuları ikinci sezonun çıkacağını hayranlarıyla paylaşsalar bile yeni sezonun ne zaman çıkacağı belli değil.

 • Tür: Gençlik, Gizem
 • Oyuncular: Kathryn Newton, Jack Mulhern, Gideon Adlon, Sean Berdy, Alex Fitzalan
 • Bölüm Sayısı: 1 sezon, 10 bölüm, devam ediyor
Unbelievable (2019) 100

Score: 44%

25
30
33

Unbelievable (2019)

Gerçek olaylardan uyarlanan dizi hem güçlü senaryosuyla hemde oyuncularıyla en iyi yabancı diziler arasında yer almaktadır. Dizinin baş karakterleri Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde meydana gelen tecavüz vakalarını çözmeye çalışan iki kadın dedektiftir. Tecavüz mağdurlar için oldukça yıkıcı ve yıpratıcıdır. Bundan dolayı mağdur psikolojik ve fiziksel olarak oldukça kötü durumdadır. Bu seri tecavüz vakasının mağdurlarından Marie’nin yaşadıkları dizinin merkezinden bulunmaktadır. Dizide erkek polislerin Marie’ye kurdukları psikolojik baskı, arkadaşlarının kıza inanmaması gibi mağdur psikolojik olarak neler yaşayabileceğini dizi sayesinde farkediyoruz.

 • Tür: Suç, Drama
 • Oyuncular: Kaitlyn Dever, Toni Collette, Merritt Wever
 • Bölüm Sayısı: 8 bölüm
Goblin (2006-2007) 100

Score: 43%

24
30
34

Goblin (2006-2007)

En iyi yabancı diziler arasında yer alan bir diğer Güney Kore dizisi ise Goblin’dir. Yaşadığı dönemin en güçlü komutanı olan Kim Shin imparator tarafından hainlikle suçlanır ve öldürülür. Arkasında bıraktığı, onu seven insanlar sayesinde Kim Shin bir goblin olarak hayata geri döner. Öbür dünyaya gidebilmesi için goblin gelini tarafından göğsündeki kılıcın çıkarılması gerekmektedir. Aradan yüzyıllar geçse bile goblin gelinini bulamayan Kim Shin umudunu tamamen kaybetmiştir. Ji Eun Tak ise küçük yaşta annesi kaybetmiştir ve teyzesi ve kuzenleriyle yaşamaktadır. Kızı diğer insanlardan ayıran bir özelliği vardır. Ji Eun Tak hayaletleri görüp onlarla konuşabilmektedir. Bir gün goblin ile tanışan kızın goblinin gelini olduğu düşünülür ve ikilinin macerası böylece başlar.

 • Tür: Dram, romantik, fantastik
 • Oyuncular : Gong Yoo, Kim Go-Eun, Lee Dong-Wook, Yoo In-Na, Yook Sung-Jae
 • Bölüm Sayısı: 16
The Office (2005-2013) 100

Score: 41%

22
30
35

The Office (2005-2013)

İzleyicileri tarafından gelmiş geçmiş en iyi sitcomlardan biri olan The Office en iyi yabancı diziler listemizde kendine yer bulmuştur. Sadece izleyicileri dışında dizi Emmy ve Altın Küre gibi önemli ödüllere sahiptir. Dizinin ana konusu Dunder-Mifflin Kağıt Şirketi’nin Scranton Şubesi’nde çalışan insanların yaşadıklarını konu almaktadır. Dizinin ikonik karakteri Michael Scoot Dunder-Mifflin’in kaçık patronudur. Dizide çalışanların patronlarıyla yaşadıkları komik olaylar izleyicileri ekran başına toplamaktadır. Gerçi patrona haksızlık etmeyelim çalışanlarda en az patronları kadar kaçık.

 • Tür: Komedi
 • Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski
 • Bölüm Sayısı: 9 sezon, 201 bölüm
Modern Family (2009-2020) 100

Score: 40%

21
30
36

Modern Family (2009-2020)

Birçok ödüle sahip dizi bir değil tam üç aileyi içinde barındıran bir komedi dizisidir. Renkli karakterler, eğlenceli olaylar sayesinde dizi en iyi yabancı diziler arasında kendine bir yer bulmuştur. Birbirinden farklı durumdaki üç farklı ailenin başlarına gelen komik ve eğlenceli olaylar dizinin temelini oluşturmaktadır. Dizide bu üç ailenin birbirleriyle olan bağlarını ve birlilte yaşadıkları komik olayları izleyecilerine aktarmaktadırlar.

 • Tür : Komedi
 • Oyuncular : Ty Burrell, Julie Bowen, Sofia Vergara, Ed O’Neill, Jesse Tyler Ferguson
 • Bölüm Sayısı: 11 sezon, 101 bölüm
OZ (1997-2003) 100

Score: 39%

20
30
37

OZ (1997-2003)

Hapishane ve suç dizileri arasında en iyi yabancı diziler arasında buluna OZ dizisinin baş karakteri engelli bir mahkum olan August Hill’dir. Dizi Oswald Hapishanesi’nde geçmektedir. Hapishanenin başında oldukça idealist ve suçluların islah edilebileceğini düşünen Tim McManus vardır. Hapishanede her mahkum ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kendi içlerinde mücadele etmek zorundadırlar. Bu mücadeleler tahliye gününü görebilmek ya da hapishanedeki baskın grup olmak için mücadele etmektedirler.

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim
 • Oyuncular: Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Dean Winters
 • Bölüm Sayısı: 6 sezon, 56 bölüm
Westworld (2016- Devam Ediyor) 100

Score: 38%

18
31
38

Westworld (2016- Devam Ediyor)

Muhteşem görsel efektleri, oyuncuları ve senaryosuyla en iyi yabancı diziler arasında yer alan dizi oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahiptir. Dizideki karakterlerin derinliği, anlamlı dialoglar, muhteşem oyunculuklar sayesinde dizinin popüleritesi oldukça normaldir. Dizi izleyicilere alternatif bir gelecekte yapay zekanın doğuşuyla başlayıp kontrolden çıkmasını konu almaktadır. Başta yapay zekalar tamamen insanların zevkleri için kullanılmaktadır. yeterli paraya sahip insanlar yapay zekaya sahip robotlara istediklerini yapabilmektedir. İsterlerse insanlar robotları öldürebilir, istismar edebilir ya da canları ne isterse onu yapabilirler. Fakat insanların hata dediği bir robot sayesinde bu yaşam tamamen değişmek üzeredir.

 • Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
 • Oyuncular: Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Ed Harris
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 29 bölüm, devam ediyor
Vikings (2013-2020) 100

Score: 36%

18
30
39

Vikings (2013-2020)

Viking tarihinden olaylar ve kişiler görebileceğimiz en iyi yabancı diziler arasında yer alan Vikings izleyicilerini ekran başına toplamaktadır. Vikingler yağmacı bir millettir ve her yıl ihtiyaçların karşılamak için başka topraklara gitmektedirler. Her yıl aynı yere gidilmesi Ragnar Lothbrok’u rahatsız etmektedir ve lideri gibi düşünmemektedir. Bundan dolayı kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla kendi gemilerini yapmaya başlamışlardır. Geminin tamamlanmasıyla birlikte Ragnar ve arkadaşlarının macerası başlar. Dizi tarihte olan gerçek kişi ve olayları konu aldığından diğer tarihi dizilerden farklıdır.

 • Tür: Aksiyon, Macera, Dram
 • Oyuncular: Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig
 • Bölüm Sayısı: 6 sezon, 93 bölüm
Hannibal (2013-2015) 100

Score: 35%

16
31
40

Hannibal (2013-2015)

İkonik karakter Hannibal Lecter’ı konulan dizi en iyi yabancı diziler listemizde yer almaktadır. Hannibal Lecter karakteri Red Dragon kitabındaki karaktelerden esinlenmiştir ve Hannibal karakteri kitaptaki karakterdir. Hannibal Lecter bir doktordu ve olaylar bir gün FBI’da çalışan Will Graham ile yollarının kesişmesiyle başlar. Will Graham düşünme becerisi ve farklı düşüncülerle katil ya da suçluları kolayca yakalayabilmektedir. Fakat bir suçlu onu çok zorlar ve yardım almak için Hannibal Lecter’a danışmasıyla ikili birlikte çalışmaya başlar.

 • Tür: Suç, Dram, Korku
 • Oyuncular: Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Caroline Dhavernas, Gillian Anderson
 • Bölüm Sayısı: 3 sezon, 39 bölüm

  Yorum Yapılmamış

  İlk yorumu sen yapmaya ne dersin?