En iyi Çin araba markaları

By ttt | Posted in Otomotiv | Views
En iyi Çin araba markaları

Çin'deki otomobil endüstrisinin yarım asırdan daha fazla bir geçmişi var. 1990'ların başındanberi hızla gelişiyor. Yakın bir geçmişe kadar Çin denildiğinde bisiklet ve motorsiklet gelirken artık günümüzde durum değişmiş durumda.

2009 yılından bu yana , Çin dünyadaki en büyük otomobil pazarı ve dünyadaki en büyük otomobil üreticisi  durumunda.  Son yıllarda dünyadaki önemli otomobil üreticilerden olan ABD ve Japonya'nın toplam araç üretiminden daha fazla araç üretimi mevcut. Ayrıca AB ülkelerindeki toplam üretimden daha fazla araç üretimi mevcut. 2013 ve 2014 yılında 22 milyondan fazla araç üretrek dünya tarihinde ilkez bir ülkez 20 milyon adetten fazla araba üretmiş oldu.Çin'deki üretilen arabaların yarısı Çin markaları ile piyasaya sürülürken diğer yarısı dünyaca ünlü otomobil fabrikalarına üretim yapmaktadırlar.

 Sanılanın aksine Çin'de 20 milyondan fazla araç üretilsede bunların sadece %2-3 gibi bir oranı ihraç edilmekte geri kalan kısmı Çin içerisinde satılmaktadır. İç piyasan ciddi kazanç elde eden firmalar bu kazançlarını diğer ülkelerdeki tanınımış otomobil firmalarını satın alarak diğer ülkelerde büyüme yolunu tercih ediyorlar.

Çin'deki bazı otomobil şirketleri Volkswagen , Mitsubishi , General Motors , Hyundai , Nissan , Honda , Toyota gibi markalara otomobil üretimi gerçekleştiriyor. Kimi firma kendi tasarladığı araçları dış marka lisansı ile piyasaya çıkarırken kimi uluslar arası markaların kendi üreitm merkezleri bulunmakta. 


Geely 100

Score: 43%

50
65
1

Geely

Tam ismi  Geely Automobile Holdings Limited olan şirket  Çin'in en büyük otomobil üreticilerinden biridir. Geely'nin Çin'de 9 fabrikası bulunuyor ayrıca dünyanın farklı ülkelerinde tasarım merkezleri bulunuyor. 2009 yılında Volvo'nun otomobil bölümünü bünyesine katmıştır.

GAC Group 100

Score: 42%

31
42
2

GAC Group

GAC Group devlete ait bir otomobil üreticisidir. Şirketin genel merkezi Guangzhou'dadır.

Otomobil üreticisi, Trumpchi ve Gonow markaları altında binek ve ticari araçlar üretip pazarlıyor. Çin pazarındaki en güvenilir ve yakıt tasarrufu sağlayan SUV'lardan bazılarını ürettiği biliniyor.

Chery 100

Score: 41%

40
58
3

Chery

Chery, 1997 yılında kurulan Çin merkezli otomobil üreticisidir.  1999 yılında önce Avrupalı otomobil şirketlerine fason olarak otomobil üretmeye başladı. 2001 yılında ilk araba ihracatını Suriye'ye yaparak Çin'in ilk otomobil ihracatcısı ünvanını kazandı. Günümüzde Çin haricinde Endonezya'da ve Ukrayna'da üretimler yapmaktadır. Chery binek otomobil satışları açısından Çin'de piyasa lideri.

Great Wall Motors 100

Score: 41%

26
37
4

Great Wall Motors

Adını Çin Seddi'nden alan büyük bir Çinli otomobil üreticisidir. Çin'deki en büyük SUV ve kamyonet üreticisidir. Şirket ayrıca Great Wall markası altında otomobil ve kamyon üretmektedir. SUV'lar Haval ve WEY markaları altında satılmaktadır. 

2016, Great Wall Motors için rekor bir yıl oldu, dünya çapında 1.074.471 araç sattı. Şirket aktif olarak sadece iç pazarda değil, aynı zamanda dünya çapında genişliyor.Eylül 2015'te Great Wall Motors, Rusya'da bir fabrika açtı.

 

BAIC 100

Score: 40%

29
44
5

BAIC

BAIC  esas olarak binek ve ticari araç üretiminde uzmanlaşmış bir devlet şirketidir. Uzun bir geçmişi vardır ve Çin'deki en popüler on otomobil üreticisinden biri olduğu bilinmektedir.

Hyundai, Mercedes-Benz, Jeep ve  Foton Daimler  gibi şirketlerle ortak girişimleri var. 2014 yılında şirket, hem binek hem de ticari araç olmak üzere 2,25 milyondan fazla araç üretti ve Çin'deki en büyük dördüncü otomobil üreticisi haline geline aldı.

Brilliance Auto 100

Score: 36%

25
44
6

Brilliance Auto

 Brilliance Auto Avrupa ve Japon otomobil markalarına göre yeni olmasına rağmen, geçtiğimiz yıllarda etkileyici satış adetleri gördü.

Faaliyetlerine otobüs üretimiyle başlayan firma, dikkatini Avrupa otomobilleriyle rekabet eden binek otomobil üretimine çevirdi. Ayrıca Brilliance Auto, Jinbei markası altında minivan ve minibüs üretiyor.

2003 yılında şirket, BMW ile birlikte  "BMW Brilliance Automotive Ltd" kurdu.  BMW ile ittifak, şirketin yalnızca Çin yerel pazarında değil, diğer pazarlarda da dikkate değer bir popülerlik kazanmasına yardımcı oldu. Ortaklıklık ile BMW 3 ve 5 serisini kendi markası altında piyasaya sürdü.

 

BYD Auto 100

Score: 32%

22
46
7

BYD Auto

Şirket 2003 yılında kurulmuştur ve% 50  (Mercedes-Benz) Daimler AG'ye aittir. BYD otomobil, otobüs, elektrikli bisiklet, forklift, pil ve kamyon üretmektedir. Mevcut araç serisinde elektrikli araçlar, hibritler ve içten yanmalı motorlu araçlar bulunmaktadır.

Daimler AG ile işbirliği, otomobil üretimi alanındaki uluslararası eğilimleri takip edebilen Alman uzmanların yatırımları, izlemeleri ve analizleri sayesinde Çinli otomobil markası için gerçekten verimli oldu. Yeni teknolojilere olan ilgi, markanın dünya çapında gelişimine katkıda bulunacaktır. 

Markanın en popüler otomobil modelleri: BYD Yuan, BYD Tang, BYD Song Max MPV, BYD Song, BYD S2, BYD Qin, BYD F5 Surui, BYD Han, BYD F3-R ve diğerleri. 

FAW 100

Score: 32%

19
41
8

FAW

FAW  otomobil, hafif ve orta boy otobüsler ve ağır hizmet kamyonlarında uzmanlaşmış Çin devletine ait bir şirkettir.

FAW bir çok firma ile işbirliği içerisinde bunların başlıcaları: Volkswagen, Toyota, GM, Hongqi ve Besturn

 

 

Hongqi 100

Score: 31%

20
43
9

Hongqi

Hongqi, 1958'de otomobil üretimine başlayan Çin'in önde gelen lüks otomobil üreticilerinden biridir. Hongqi lüks arabalarının 1981 yılına kadar Çin iç pazarında başarılı olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak 1981  sonunda otomobil üretimi durduruldu. Otomobil markası 1995 yılında yeniden otomobil üretimine başladı.

Şu anda Hongqi, yabancı markalara lüks araçlar üretiyor. Böylece, şirket Toyota Crown Majesta (S200), Toyota Land Cruiser (J200), Mazda 6 (GJ), Audi Q5 (8R), Audi A6L (C7) araçlarını üretmiştir.

2011 yılında bir basın açıklaması ile yeniden Hongqi marka araçları üreteciğini duyurdu. Ancak o zamandan beri çok az sayıda araç üretimi yaptı.

Popüler modeller: Hongqi H9, Hongqi HS5, Hongqi HS7, Hongqi H5, Hongqi LS5. 

Lifan 100

Score: 30%

19
45
10

Lifan

Lifan, otomobil, motosiklet, scooter, ATV, küçük kamyonet, küçük kamyon ve otobüs üreten büyük bir Çinli üreticidir. 1992 yılında kuruldu. Otomobil üretimi 2005 yılında başladı. Ardından firma lisanslı minivan üretmeye başladı. Kendi tasarımı olan küçük sedan otomobil üretimine başladı.

Lifan otomobil harici spor ayakkabı üretiyor ve şarapçılıkla uğraşıyor.  

Popüler arabalar: Lifan 820, Lifan X60, Lifan 320 , Lifan 520, Lifan 530, Lifan X70, Lifan Myway 

    Yorum Yapılmamış

    İlk yorumu sen yapmaya ne dersin?